Културните събития и посещенията на музеи, галерии и кина на открито и закрито в страната вече са разрешени. При спазване, разбира се, на социална дистанция и определените противоепидемични мерки. Допустимата заетост на местата в киносалоните, а и на всички открити и закрити помещения, е до 30% от максималния капацитет. Това обаче не означава, че идеята за автокино у нас е отминала новина.
Във „Време и половина“ Найо Тицин, журналист и директор на фестивала „Master of Art“, и Мира Сталева, изпълнителен директор на „София филм фест“, припомниха какво романтично и необходимо изживяване е автокиното. С него може да се подпомогне и културният сектор, който пострада значително от световната криза. Те внесоха своите предложения в Столичната община за създаването на автокино в София. Предложенията им все още очакват одобрение. Ситуацията често се изменя и това предизвиква забавяне. Въпреки това до месец в столицата може и да има места, на които да се гледа кино на открито.
Според Найо Тицин не само в София, но и в цялата страна, има места, където могат да бъдат отворени летни и автокина. Дори и да има последващ пик на вируса у нас. Директорът на „Master of Art“ смята, че една такава криза, колкото и пагубна да бъде тя, бележи нови начела. Важното според него обаче е да спазваме медийна и културна хигиена, още повече що се отнася до „лукса“, и да гледаме на онлайн изкуството не като на панацея, а като на временно решение.
„Ако преди сме смятали, че интернет ще убие изкуството и в частност киното, сега именно интернет ги спаси“, каза във „Време и половина“ Найо Тицин. „Това обаче не заменя истинското преживяване на изкуството, на киното.“
Мира Сталева пък смята, че 30% от максималния капацитет на местата в киносалоните на този етап са напълно достатъчни и отговарят на световните критерии. Тя допълни, че автокиното е напълно безопасно и препоръчително в дни на пандемия. Хората, които нямат коли, могат да си наемат такива и също да се насладят на това изживяване. Изпълнителният директор на „София филм фест“ смята, че родната публика напълно би подкрепила появата на едно такова кино на открито, защото сега повече от всякога е зажадняла за култура.
„А именно културата е белегът и стандартът на цивилизацията ни и имаме нужда да сме заедно и да я споделяме“, каза във „Време и половина“ Мира Сталева.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg