Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автокиното – нужният „лукс“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Културните събития и посещенията на музеи, галерии и кина на открито и закрито в страната вече са разрешени. При спазване, разбира се, на социална дистанция и определените противоепидемични мерки. Допустимата заетост на местата в киносалоните, а и на всички открити и закрити помещения, е до 30% от максималния капацитет. Това обаче не означава, че идеята за автокино у нас е отминала новина.

Във „Време и половина“ Найо Тицин, журналист и директор на фестивала „Master of Art“, и Мира Сталева, изпълнителен директор на „София филм фест“, припомниха какво романтично и необходимо изживяване е автокиното. С него може да се подпомогне и културният сектор, който пострада значително от световната криза. Те внесоха своите предложения в Столичната община за създаването на автокино в София. Предложенията им все още очакват одобрение. Ситуацията често се изменя и това предизвиква забавяне. Въпреки това до месец в столицата може и да има места, на които да се гледа кино на открито.

Според Найо Тицин не само в София, но и в цялата страна, има места, където могат да бъдат отворени летни и автокина. Дори и да има последващ пик на вируса у нас. Директорът на „Master of Art“ смята, че една такава криза, колкото и пагубна да бъде тя, бележи нови начела. Важното според него обаче е да спазваме медийна и културна хигиена, още повече що се отнася до „лукса“, и да гледаме на онлайн изкуството не като на панацея, а като на временно решение.

„Ако преди сме смятали, че интернет ще убие изкуството и в частност киното, сега именно интернет ги спаси“, каза във „Време и половина“ Найо Тицин. „Това обаче не заменя истинското преживяване на изкуството, на киното.“

Мира Сталева пък смята, че 30% от максималния капацитет на местата в киносалоните на този етап са напълно достатъчни и отговарят на световните критерии. Тя допълни, че автокиното е напълно безопасно и препоръчително в дни на пандемия. Хората, които нямат коли, могат да си наемат такива и също да се насладят на това изживяване. Изпълнителният директор на „София филм фест“ смята, че родната публика напълно би подкрепила появата на едно такова кино на открито, защото сега повече от всякога е зажадняла за култура.

„А именно културата е белегът и стандартът на цивилизацията ни и имаме нужда да сме заедно и да я споделяме“, каза във „Време и половина“ Мира Сталева.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55

Извън политическите дитирамби на 24 май проблемите в културата се натрупват

Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът за развитието на креативните индустрии през 2024 година , както и организираната от Обсерваторията, Българската музикална асоциация и Съюза на артистите дискусия в Народното събрание за устойчивостта..

публикувано на 22.05.25 в 11:50

Салонът на изкуствата в НДК – акценти

Салонът на изкуствата в НДК продължава до началото на юни с богата програма , обединяваща разнообразни артистични прояви. В "Нашият ден" гостува Любка Георгиева , ръководител отдел "ПР и реклама" на НДК, за да представи някои от акцентите в програмата. Днес (22 май) от 18 ч. във фоайето на трети етаж на НДК от 18 ч. художникът Греди..

публикувано на 22.05.25 в 11:47