Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Серия онлайн концерти на проф. Венцеслав Николов

Проф. Венцеслав Николов
Снимка: БГНЕС

Първият опит на нашия известен виолончелист беше на 14 април, а в програмата бяха включени творби на Йохан Себастиан Бах и Сергей Прокофиев. „Това беше успешен експеримент и поискахме да го повторим“ – казва той.

Общо хората, които са се включили в излъчването, са били 4500, а постоянните зрители са били 200. Следващото събитие, организирано от Сити Марк арт център, е концертът на пианистката Милена Моллова, която за 80-годишнината си направи и своя първи онлайн концерт. Сред творбите беше и „Für Elise“ на Бетовен, пиесата, изпълнена от нея и на първия ѝ концерт още като шестгодишна.

Излъчванията по интернет продължават на 15 май. Венцеслав Николов и Евгений Желязков ще представят песенния цикъл „Зимен път“ на Франц Шуберт. Двамата вече са изпълнявали творбата преди време на концерт в Националната художествена галерия.

Концерт ще има и на 9 юни. „Отдавна исках да направим този концерт с много известния ни пианист Людмил Ангелов“ – споделя виолончелистът. Ще изпълнят кратки пиеси, обикновено определяни като бисови. За този път програмата е определена, но по време на излъчването слушателите ще могат да коментират, а защо не и да предлагат още произведения, които да бъдат представени на следващ концерт.

Онлайн излъчванията са безплатни, но има и опция за закупуване на билет на различна цена, за да се подпомогнат екипите и музикантите, които са ангажирани с тези събития.

В звуковия файл чуйте разговора с проф. Венцеслав Николов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица и изпълнители: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон –..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00