Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хронично болните по време на пандемия – между страха и болестта

Снимка: Кирил Фалин, БНР

Какво може да се случи с хронично болните в България по време на пандемия – могат ли да живеят между страха и болестта? Кой и как трябва да установи ясни правила занапред?

"Нека да не стресираме хронично болните в тези тревожни времена, ние, лекарите, работим върху тези въпроси", каза пулмологът проф. Коста Костов в "Нашият ден". Той подчерта: "Белият дроб, като орган от жизненоважно значение, заедно със сърцето, е център на вниманието в тази епидемиологична обстановка. Но и други органи и системи имат апетит към коронавируса. Почти няма орган без рецептори за вход на вируса – бъбреците, сърцето, черният дроб... На първо място искам да поставя съдовете. 

Що се отнася до хронично болните – моят страх и моите наблюдения – предстои една втора вълна, която ме тревожи. А именно хронично болните, които са си останали вкъщи, които са застрашени от едни по-тежки вторични усложнения. Много болести, които са хронични, в своето фазово изостряне могат да инициират инфекция с Covid-19. Например един задух... Искам и да подчертая една новопоявила се за мен епидемия от психотравмата, която нанесохме на нашите пациенти – т.е. психосоматиката. Ежедневно преглеждам по двама-трима пациенти с психосоматични оплаквания изцяло в гръдния кош." – каза проф Коста Костов.

"Кратките изводи от двумесечната изолация са, че трябва да се компенсират допуснатите слабости преди пандемията с нови идеи в медицината и грижите за хроничните болни да бъдат бързо и надлежно здравно обслужени", каза председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев. 

Д-р Хасърджиев подчерта, че част от мерките на Националната пациентска организация е безплатна гореща телефонна линия (070010515) специално за хора с хронични заболявания, на която пулмолози, кардиолози, ендокринолози, а и психолози, консултират пациентите"Най-важното е хората с придружаващо заболяване да бъдат далеч от вируса. Нашата държава, нашата система не е подготвена за този момент. Няма електронно здравеопазване, дистанционно наблюдение на пациентите... Няма дори добре регламентирано законодателство. Как могат да бъдат облекчени административните процедури за тези пациенти... Отговори няма, но за щастие има разбиране."

Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Антон Тонев

Нови постове в ръководството на НЗОК: Какво би могло да означава това?

През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на функциите в НЗОК между  управителя и двама подуправител и. Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка и задължително уведомяване по електронен път на..

обновено на 28.05.25 в 12:34

Настоящи и бъдещи медици протестираха в шест български града

Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време, условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала. Инициаторите настояват и за промяна в..

публикувано на 28.05.25 в 12:00

Среща с чудесата на науката в село Осоица

Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..

публикувано на 28.05.25 в 11:01

Новият фестивал в Божурище възпитава чрез творчество

Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящият фестивал  "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..

обновено на 28.05.25 в 10:58

Audio Storytelling Festival в Литва

Как протича организираното от Европейския съюз за радио и телевизия годишно събитие на създателите на аудиосъдържание – Audio Storytelling Festival?  На телефонната линия на "Нашият ден" се включва  Николета Атанасова , за да разкаже. В литовската столица Вилнюс се провежда 51-вото събитие, обединяващо създателите на аудиосъдържание от Европа и..

обновено на 28.05.25 в 10:01