Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристофър Молтман с рецитал, посветен на военната песен

Кристофър Молтман
Снимка: @englishbaritone

„Войникът – от Северн до Сома“ е специален проект на британския баритон Кристофър Молтман. Той го представя на няколко европейски сцени и записва диск със същото име.

Кристофър Молтман е британски оперен певец. Учил е в Кралската музикална академия. Дебютира в Кралската опера още през 1997 г. в „Питър Граймс“ – Нед Киин и в Гала концерт, дирижиран от сър Колин Дейвис. След това се завръща многократно, за да изпълни Гулиелмо на Моцарт, д-р Малатеста на Доницети, Рамиро на Де Файя, Марсел и Леско на Пучини, Папагено и Алмавива на Моцарт, граф Ди Луна и Дон Карло на Верди.

Молтман печели наградата за песен от конкурса в Кардиф през 1997 г. и до днес остава всепризнат интерпретатор на песни, най-вече на Шуберт и Малер. Редовно изнася песенни рецитали на различни фестивали. 

В последните години сценичният му репертоар е обогатен с роли като Монфор от „Сицилианска вечерня“, Поза Дон от „дон Карло“, Симоне Боканегра, Форд от „Фалстаф“, Курвенал от „Тристан и Изолда“, Воцек, Мандрика от „Арабела“, Проспера от „Бурята“ на Адес. 

В звуковия файл чуйте какво споделя за проекта, посветен на военната тематика. 

Много от песните са вдъхновени от текстове на Алфред Хаусман, автор на два сборника поезия, много популярна по време на Първата световна война. Но освен това ще прозвучат творби от Чарлз Айвc, Джералд Финци, Густав Малер, Роберт Шуман, Габриел Форе, Хуго Волф и Модест Мусоргски по текстове на различни поети, но всички, свързани с една или друга военна епопея.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35