Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сър Брин Терфел и Олга Перетятко дебютират в „Дон Паскуале“ на Доницети

Снимка: roh.org.uk

В края на миналата година Кралската опера „Ковънт Гардън“ предложи на своята публика постановка на Дамяно Микиелето – копродукция с театрите в Палермо и Париж. В тези спектакли дебют в ролята на Дон Паскуале направи прочутият уелски баритон сър Брин Терфел. „Невероятно сложна роля“, казва той и я сравнява с Фалстаф на Верди. Терфел дебютира на сцената в Лондон през 1992 г. След премиерата Ричард Фейрман възкликва „Както винаги, Терфел е чудесно находчив, представя Дон Паскуале като втори братовчед на своя Фалстаф, не старец, а застаряващ мъж, чийто надежди за ново начало в щастлив брак с млада жена са ужасно нереалистични. Той е възхитително нахален, объркан, раздразнителен, разочарован...“.

На 2 ноември е осъществен записът, предоставен от международния музикален обмен на Еврорадио, който може да слушате в неделя, 7 юни, от 14 часа в предаването „Неделен следобед“.
Чуйте какво сподели Брин Терфел за колегите от Би Би Си в паузата на спектакъла.


Сър Брин Терфел
Брин Терфел – получава рицарско звание през 2017 г. за „Служба на музиката“. Има още няколко отличия по време на кариерата си, всички от Британските награди за Класика. През 2000 г. и през 2005 г. е избран за артист на годината в категория мъже, През 2004 получава наградата албум на годината за записите наречени „Брин“. Наградата „Грами“ му е присъдена през 2013 г. за участието му в записа на „Пръстенът на нибелунга“ с Метрополитън опера, Ню Йорк. Жени се за ученическата си любов и имат три сина, но се разделят през 2013 г. През 2019 се жени за арфистката Хана Стоун, с която има дъщеря. Хана е била официална арфистка на принца на Уелс, а малко преди премиерата в Ковънт Гардън той се завърна от меден месец.

Олга ПеретяткоПартията на Норина изпълнява Олга Перетятко, която дебютира и в ролята, и на сцената в Лондон. Тя е родена в Санкт Петербург през 1980 г. След като завършва музикалното училище и консерваторията в родния си град заминава за Берлин, където завършва висшето музикално училище „Ханс Айслер“. През 2009 г. участва в „Славеят“ на Стравински и печели международна известност. Перетятко има червен колан по карате, практикува йога, обожава електронната музика. Била е омъжена е за диригента Микеле Мариоти, с когото се разделя преди две години.

През 2014 получава наградата „Франко Абиати“ на италианската музикална критика като най-добър певец. 2016 ѝ носи „Ехо класик“ за най-добър соло запис за албума „Росини“. През 2018 печели още веднъж „Ехо класик“ в категория най-добър соло запис за албума „Руска светлина“. 2019 получава наградата на името на Томазо Траета.

В звуковия файл може да усетите вълнението на певицата от дебюта в ролята на Норина.


Ролята на Ернесто изпълнява Йоан Хотя – румънски тенор, който през 2015 печели първи награди на „Опералия“ в категориите опера и сарсуела. Завършил е Букурещката консерватория. Дебютира като Неморино и веднага е приет в състава на Букурещката опера. В момента живее във Франкфурт.
Баритонът Маркус Верба е д-р Малатеста. Роден е през 1973 г. Завършва консерваторията в Клагенфурт и Виенския университет за музика и сценични изкуства, където работи с Роберт Хол и Валтер Бери. През 1997 изпълнява ролята на Гулиелмо от „Така правят всички жени“ на Моцарт в постановката на Джорджо Стрелер при откриването на „Nuovo Piccolo Teatro“, след което започва голямата му кариера.

„Дон Паскуале“ е опера в три действия от Гаетано Доницети. Либретото е на Джовани Руфини в сътрудничество със самия Доницети. Използвано е и предишно либрето на Анджело Анели за операта на Стофано Павези „Сер Маркантонио“ написано през 1810 г. Във времето, когато започва да работи по тази творба Доницети вече е създал най-великите си опери – „Любовен еликсир“, Лучия ди Ламермур“, кралската поредица, След тази опера той ще напише още само три – „Мария ди Роан“, „Дом Себастиян“ и „Катерина Корнаро“. Премиерата е на 3 януари 1843 г. в италианския театър в Париж и преминава с огромен успех.


През есента на 1842 г. Италианският театър в Париж има нов директор – Жюл Жанен, който поръчва на Гаетано нова опера. Той предлага да бъде за прочутите по това време певци Джулия Гризи, Антонио Тамбурини и Луиджи Лабланш. Според свидетелства от онова време „атмосферата по време на репетициите била хладна“, „Липсвал интерес както от страна на ръководството, така и от страна на оркестъра“, дори „работата на композитора била критикувана“. В деня на генералната репетиция Доницети добавил новата ария за трето действие - прочутата серенада на Ернесто – „Come gentil“, която написал специално за тенора Джовани Марио. Спокоен бил само Доницети, който категорично заявил, че операта ще има успех. Така и станало, а до ден днешен „Дон Паскуале“ е най-обичаната и изпълнявана комична опера заедно със „Севилският бръснар“ на Росини и „Любовен еликсир“ на Доницети.

Според легендите, с които често са обвити премиерите на повечето опери е и тази, че операта е написана за 11 дни, но това вероятно се отнася само за вокалните партии, а оркестрацията е отнела повече време.
Още на 17 април същата 1843 година операта е представена в Миланската Скала, на 14 май се играе във Виена, а на 29 юни в Лондон, на 11 август в Брюксел – на френски. В България е поставена за пръв път в Софийската народна опера през 1932 г. в постановка на Асен Найденов-диригент и режисьора Христо Попов. В момента е в репертоара на Софийската опера, а новата продукция е от януари 2019 г.

Действащи лица и изпълнители:
• Дон Паскуале – сър Брин Терфел, бас
• Ернесто – Йоан Хотя, тенор
• Д-р Малатеста – Маркус Верба, баритон
• Норина – Олга Перетятко, сопрано
• Хорът и оркестърът на Кралската опера дирижира Евелино Пидо

Съдържание на операта „Дон Паскуале“ от Гаетано Доницети


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36