Една типична балканска история, която би могла да се случи навсякъде. Роман-сериал с очаквано продължение, сатирична хроника на живота в селото на майкини. Това е новият роман на българският писател, сценарист, актьор и драматург Иво Сиромахов, който гостува в рубриката "Книга за уикенда" на "Артефир", за да представи новата си сатирична хроника „У майкини“. Той определя себе си като сатиричен автор и затова винаги гледа да е максимално близо до истината – "Истината е винаги най-смешното нещо" – казва Иво Сиромахов.
Светът на българина – свят на материалното
"Провокира ме това, че светът на българина е предимно свят на материалното. Когато кажем какво е българското, ние го свързваме предимно с неща като ракия, лютеница, чушкопеци, шопска салата... Това са все консумативи. По този начин ние гледаме и на света, който ни заобикаля. По нашите географски ширини винаги е било така. Всичко се е съизмервало с нещата, които са осезаеми. Малко се замисляме върху истинския смисъл на идентичността да сме българи – дали това е свързано с някакви ценности, дали е свързано с почит към нашите предци, нашите учители, дали изобщо се сещаме колко голямо е постижението да имаме българска азбука..."
Хроника – датировки, вместо заглавия
"Това е една хроника на живота в селото на майкини. Разказал съм го по дни, защото така следват събитията в това малко, затворено и враждебно общество. Всъщност това е роман-сериал."
Героите
"Мисля, че най-добре човек се определя по речта си, по изказа си. И това е похват във всичките ми книги да оставям персонажите сами да говорят за себе си и чрез думите си те да се представят сами на читателя. Това е техника, на която са ме научили театърът и киното, защото там няма автор разказвач, който да излиза и да ти казва "Този е такъв". Ти трябва да разбереш какви са персонажите – техния характер, тяхната борба – единствено благодарение на техните думи, на начина, по който се изразяват."
Телевизорът – най-великата инстанция
"Всички герои мечтаят да се видят по телевизията, защото така са възпитани. Няколко поколения израснаха с идеята, че трябва да се покажеш по телевизора на всяка цена и независимо дали имаш качества, важно е да чучнеш мутрата пред камерите и хората да те познават. Това е беда, която нанесоха реалити форматите с това, че казват на участниците в тях "Бъди себе си". Аз мисля, че това е най-лошият съвет, който може да дадеш на един човек. Защото какво означава това – ако си прост, ако си невъзпитан... Недей да се опитваш да станеш по-добър, недей да се опитваш да инвестираш в себе си – да ставаш по-умен, да четеш, да се развиваш, достатъчно е да си себе си. Мисля, че е много грешна тази постановка. По-добрият съвет е "Бъди по-добър от себе си". Опитвай всеки ден да се надскачаш, да надграждаш нещо у себе си, за да не бъде времето, което си преживял, един пропилян период."
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg