Мобилни телефони и антени, триплекси и прословутата 5G мрежа... Какво е влиянието на електромагнитните полета и лъчения върху здравето? Биофизикът проф. Мишел Израел и неговият екип от Националния център за обществено здраве и анализи (НЦОЗА) правят изследвания в областта на нейонизиращите лъчения и електромагнитните полета. Ето какво разказа проф. Мишел Израел в рубриката ''За здравето'' на "Семейно радио":
Конспиративни теории
"Мотивите на всички, които вярват в някакви конспирации и теории, са доста странни. Те не са свързани с науката, нито с познанието. Много често те дори не са свързани и с основното образование... И това е много жалко, защото тенденциите са такива, че дори и хора с висше образование говорят подобни неща, което е мерило за качеството на образованието."
Появи се идея, че 5G мрежата е привнесла вируса на Covid-19. "Има даже и идеята, че вирусът е пуснат, за да може да се вкара 5G мрежата. А както в момента сме се свързали с евреин – и евреите са виновни, заедно 5G мрежата, за вируса..."
Мрежите и тяхното влияние
"Доста хора по света се притесняват от тези полета, защото всички нови технологии, телекомуникационните системи за връзка, работят с тези полета. Сега 5G ще свърже всичко в дома, включително и хората, включително и медицината, и колата, и гаража, и щорите на прозорците, и какво ли не... Това е умната къща. Всичко ще минава през съответния датчик, който ще бъде вътре в къщата, както е Wi-Fi в момента."
Компютрите, технологиите и човекът
"Роботите заместиха човека вече на много места. И затова човекът трябва да си намери място и да развива технологиите, да ги използва умно, рационално в своя полза и в полза на планетата. Специално 5G технологията се отличава доста от предишните генерации – 2-3-4G. Основната разлика е в това, че при 2, 3 и 4G около излъчващата антена в един определен радиус, наречен хигиенно-защитна зона, има електромагнитно поле с постоянна стойност, непрекъснато се излъчва определена енергия. И човек попада в този обсег и се свързва със станцията с телефон. При 5G това няма да е точно така. При 5G тази енергия, която се излъчва от антената в определен радиус, е изключително малка. Тя е с честота от порядъка на 700 мегахерца. От там нататък съответните датчици, които са потребителите, търсят сигнала активно. И тогава системата излъчва насочен лъч към съответното устройство. Устройството се включва и получава необходимата информация.
В момента 5G няма и не съществува никъде в света. Засега е експериментално, даже и у нас има експерименти. Предстои да има една мрежа от лъчи, в зависимост от брой на потребителите, която първоначално ще бъде доста бедна. Ще се наложи със сигурност смяна на телефоните."
Правени са много измервания в някои страни. Всяка страна има съответна агенция, която се грижи за защитата на хората от електромагнитни лъчения. Защото това е сериозен проблем. Хората имат доста страхове.
Измерванията показват, че стойностите, които се проявяват при експерименталните опити на 5G, са с около 10-15% по-ниски от сега действащите 2-4G
"Това, че са измерени по-ниски стойности, не означава, че не трябва да има контрол на новата технология. Напротив, контролът трябва да бъде още по-сигурен и осигуряващ спокойствие за гражданите, защото все още тази технология е много нова. Минало е само едно поколение, откакто въобще има безжични технологии."
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg