Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариана Писарска, Национална мрежа за децата:

Целта e не да се вземат децата, а да се подкрепят семействата

БНР Новини
Снимка: Pixabay

На 17 юни Национална мрежа за децата представя за девети пореден път годишния доклад „Бележник 2020: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?

Това се случва на фона на поредната атака срещу приемането на Закона за социалните услуги от групи родители, които употребяват понятия като "заговор за приватизация", "заговор срещу децата" и смятат, че Стратегията е насочена към отнемане на децата, които те приемат за изключителна собственост на родителите си.

В рамките на Бележника Мрежа за децата изследва и анализира осем сфери на грижата за деца: благосъстояние, закрила на детето, ранно детско развитие, здравеопазване, образование, семейна среда и алтернативна грижа, правосъдие за деца и детско участие.

"Всяка година даваме оценка на тяхното текущо състояние и развитие, както и нашите препоръки и решения за това, как ситуацията може да се подобри.

Оценките са базирани на материали, подготвени от независими експерти, водещи в сферата на детските политики, както и на мнението на деца, родители, учители, психолози, социални работници и др, каза в "Нашият ден" Мариана Писарска от Националната мрежа за децата.

Резултатите още не са обобщени, но изводите са, че държавата се отказала от политиките в областта на детето и семействата.

Стратегията за детето 2019-2030 беше спряна, Законът за социалните услуги – отложен.

Това са незаслужено обругани документи, тъй като задават мерките, които е крайно необходимо да се вземат", изтъква Писарска.

Достатъчно е да споменем, че у нас над 400 хил. деца живеят в риск от бедност. Няма реформа в система на правосъдието за деца. Няма съвременна педиатрична болница. Това са само част от проблемите, свързани с добруването на децата в България на фона на плашещата статистика: над 2200 деца са станали жертва на престъпления. Сигналите за насилие над дете, получени в отделите „Закрила на детето“ пред 2019 г., са над 1100.

"Не можем без път, не можем без стратегия, без основни закони, които да осигуряват реда и как най-качествено да се грижим за децата и семействата в България.

Законът за социалните услуги беше подготвян 5 години, съгласуван с големи групи хора.

Целта е не да се вземат децата, а да се подкрепят семействата, – за пореден път изтъкна очевидното Мариана Писарска – а за целта трябва да се изгради надеждна законова рамка.

Без комбинирана подкрепа  здравна, образователна, социална – мерите няма как да са ефикасни."

Необяснимо е защо на фона на все повечето сигнали за тормоз и злоупотреба с деца, расте и димната завеса от фалшиви новини и всяващи страх и паника послания.

Системата за закрила на детето е в много тежко състояние. Един специалист отговаря за 80-100 случая. Затова толкова много настояваме държавата да погледне стратегически – в самите проблеми се крият решенията.

Национална мрежа за децата е обединение от 150 граждански организации от цялата страна, които помагат на над 110 хил. деца и семейства на година. Мрежата работи за общество, в което всяко дете има свое семейство и се радва на най-добрите възможности за живот и развитие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваканция в Природонаучния музей

Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата: "Целта е децата да натрупат нови знания за природата  и да се забавляват по интересен начин...

публикувано на 08.07.25 в 14:12
Проф. Стоян Ставру

Етиката среща музиката: звук, глас и акустична справедливост

В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им. В началото на разговора проф. Ставру предлага на..

публикувано на 08.07.25 в 12:28
Дончо Барбалов

България най-сетне ще разполага със същата тежест и права като всички пълноправни членки на ЕС

На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България.  Какво ще се случи след тази дата, какви са..

публикувано на 08.07.25 в 09:48

Най-необичайните спортове по света

Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..

публикувано на 08.07.25 в 09:34

За почистването и облагородяването на бреговете на река Искър

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър.  Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..

публикувано на 07.07.25 в 16:00