Художничката Анжела Минкова продължава да експериментира с нови техники и да изненадва и провокира публиката. Изложбата „Нови ултравиолетови художествени светове“ в новото ѝ галерийно пространство в София посреща почитатели и крие много изненади.
„Преди известно време спонтанно се докоснах до друг неподозиран свят, може би, подобен отчасти на световете, които са обитавали Караваджо, Жорж дьо Ла Тур, някои мистици медиуми, халюцинаторите...
Когато човек се влюби, любимият му образ грейва ярко в сивотата на останалите, където е бил доскоро. Така се случваше и с моите произведения през тези няколко месеца, когато специалната UV-светлина преобразяваше платното, невзрачно до преди миг.
И светва със собствената си светлина новата ми „любима“ – новата картина... и грейва танцът на светлината, съчетан с пищността на червените и оранжеви повърхности, които се сливат и набъбват от яркостта си. И моята вселена започва да се движи заедно с много бързо движещите се атоми на ултравиолетовите пигменти. Любовта ни е взаимна и ражда нашата обща светлина“, споделя Анжела Минкова.
Сюжетите в картините, светещи със собствено излъчване и особена живост, се държат като важни забележителности. Осветени. Постоянният им поток от чиста светлина, струяща от тъмновиолетовия мрак, е наситена с непознато и дълбоко значение.
„Уникалните преливащи се светлини частици, които се раждат изпод четката ми, като че ли движена от самите тях, и за които се мисли, че биха могли да помръкнат малко след около сто години, когато се уморят, ми подсказват божествения източник на цялото ни съществуване. Вечно преливане от мрак към светлина и обратното“, казва още художничката.
Изложбата „Нови ултравиолетови художествени светове“ ще продължи до 22 юни и може да бъде разгледана с предварително записване.
Снимки в галерията: Дени Кирилова
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg