Художникът Александър Сертев е един от утвърдените майстори на плаката, приложната и изящната графика, оформлението на книги и илюстрацията. През последните години обаче публиката разбира, че още в ранната си възраст той е изкушен от изкуството на фотографията, от това да запечаташ мига, да усетиш въздействието на един морски изглед или магията на един храм. Сега в галерията на Шипка 6, на целия втори етаж е разположена една негова богата, изключително впечатляваща изложба „Да спреш времето“ – фотографии на Александър Сертев, както е заглавието на експозицията.
Оказва се, че още от 14-годишна възраст започва да усвоява фотографското изкуство в лабораторията на баща си Стоян Сертев, виден камерен артист, от квартет „Аврамов“ и така от 1956 година Александър Сертев пътува, фотографира, събира своите фотографски произведения и като един човек, свързан с композицията, изкуството на плаката, законите на формата създава своята великолепна и изстрадана колекция от фотографии, които той кадрира, обработва, оцветява, за да получи пълното и ярко въздействие. Казва че от „фотографиите си прави картини“.
В изложбата има около 300 фотографии, които ни срещат предимно от пътувания по целия свят – от Калифорния и Куба, до Франция, Англия, Швейцария, цялото Средиземноморие – така са отделени различните посоки като цикли в тази експозиция. Особено скъпи за всеки българин са фотографиите на Александър Сертев от България, предимно старият Созопол, от къщите, улиците, бреговете, които чисти и незастроени помни всеки сънародник.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg