Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лято 2020: Малкото е хубаво

Хотелите са празни, но къмпингите са резервирани до края на сезона

Снимка: БГНЕС

Лятото наближава връхната си точка и вече е ясно, че ще трябва да свикнем и да живеем, и да почиваме в различна от обичайната ситуация.

Туристическият експерт Константин Занков съветва при пътуване в чужбина да следим сайта на ЕК, където се предоставя информация за ситуацията в различни държави и възможността да се пътува.

Също така Външно министрество предлага информация. Не на последно място и самите туроператори могат да ни посъвтват как да планираме пътуване.

Като цяло интересът на потребителите се е пренасочил към по-малко познати дестинации, къщи за гости, малки хотели.

Търси се спокойствие, уединение и персонализирана услуга.


"Планираните чартърни полети до Бургас до края на септември са 10 хил. 600. В нормална година това са полетите само за един месец.
Само тези числа са достатъчни, за да очертаят обхвата на кризата за черноморския туризъм, изтъкна Даниела Костадинова, кореспондент на БНР в Бургас.

Едва 30% от хотелите в големите курорти са заети, спазват се стриктно всички хигиенни изисквания, но има места, на които персоналът е повече от почиващите.

Хитът на сезона са къмпингите

Бунгала, каравани, къмпинги са заети до края на лятото.

За съжаление отношението ден година храни не е пострадало от кризата. Отделни концесионери и собственици на хотели поставят огромни цени за ползване на тъй нар. барбарони по плажа, за интернет, самодейно поставят табели със забрани за поставяне на собствен чадър и по този начин допълнително усложняват и без друго трудната ситуация, в която се намират туроператорите по Черноморието.

Чуйте репортажа на Даниела Костадинова, която пряко следи протичането на сезона.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07