Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лошите идеи се оборват чрез разобличаване и аргументи

Дж. К. Роулинг, Салман Рушди и Маргарет Атууд са сред подписалите отворено писмо срещу новата цензура

БНР Новини
Джоан Роулинг
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Джоан Роулинг, Салман Рушди и Маргарет Атууд са сред подписалите отворено писмо, предупреждаващо за разпространението на цензура, която води до "нетолерантност към различното мнение" и "мода на публично засрамване и остракизъм".

Роулинг, която наскоро беше обявена за трансфоб, защото изрази убеждението си, че биологичните полове са два, каза, че е "горда, че е подписала писмото в защита на фундаменталните принципи на либералното общество: отворен дебат и свобода на мисълта и изразяването".

Маргарет Атууд

Тя сравнява културния климат в момента с годините на маккартизма в Щатите и цитира драматурга Лилиан Хелман: "Аз не мога да орязвам съвестта си така, че да пасва на тазгодишната мода."

Писмото е публикувано в "Харпърс магазин" и е подписано от над 150 писатели, професори и артисти, сред които Мартин Еймис, Ноам Чомски, Стивън Пинкър, Малкълм Гладуел и Глория Стейнъм.

В писмото се казва, че "мощните протести за расова и социална справедливост водят до подновяване на настояванията за реформи на полицията, наред с искания за повече равенство и включване в обществото", но се обявява против "вменяването на нов набор от морални и политически ангажименти, които отслабват нашите норми за отворен дебат и толерантност към различията в името на един нов идеологически конформизъм."

Салман Рушди

Настоява се, че "паническият опит за контролиране на щетите води до прибързани и диспропорционални наказания вместо до обмислени реформи". Обръща се внимание на тревожни тенденции: "Редактори се уволняват затова, че са допуснали противоречиви мнения, книги се изтеглят от продажба заради предполагаема липса на автентичност, на журналисти се забранява да пишат по определени теми, професори се разследват за позоваване на различни произведения, изследователи се освобождават заради цитиране на свои колеги, а лидери на организации се отстраняват заради понякога неволно направени забележки."

Писмото завършва с убеждението, че "начинът да опровергаеш лошите идеи е чрез разобличаването им, чрез аргументи и факти, а не като се опитваме да ги заглушим и да се правим, че не съществуват."

Източник Guardian



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10