Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надникваме зад кулисите на „Под игото“

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ показва илюстрациите към първото издание на „Под игото“

4
Началото на Първата част от романа. Представени са чорбаджи Марко и семейството му в обичайна битова сцена – вечерят заедно на двора. Художник: Йозеф Обербауер. Прототип на чорбаджи Марко е бащата на автора – Минчо Вазов
Снимка: Националната библиотека

Историята около написването и отпечатването на романа „Под игото“ е интригуваща, но не по-малко вълнуваща е и тази на придружаващите го илюстрации.

Ценните изображения се показват във виртуалната изложба „Зад кулисите на „Под игото“, част от честванията на 170-годишнината от рождението на Иван Вазов в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Портрет на автора Иван Минчов Вазов. Художник: Иван Мърквичка. Портретът е рисуван по фотография на поета, направена от Иван Карастоянов, която се съхранява в Националната библиотекаПървото цялостно издание на романа от 1894 година, подготвено за печат от Тодор Филипов Чипев, е и първата книга с илюстрации в следосвобожденска България. Подготвени са 25 изображения от видните майстори на художественото изкуството Иван Мърквичка, Антони Пиотровски, Йозеф Обербауер и Антон Митов.

Самият Иван Вазов моли някои от артистите на театралната трупа „Сълза и смях“ да участват в снимките към романа. Заснемането става в ателието на фотографа Иван Карастоянов, а облеклото и позите, които актьорите заемат, са определяни от художниците, които по-късно доразработват снимките и ги превръщат в своеобразни шедьоври.

Вазов има ключова роля и при подготовката на изображенията, като изразява своите предпочитания и стриктно следи работата по изпълнението на възложената задача.

Илюстрациите увековечават сцени от битовите картини в романа и улавят излъчването и настроенията на част от неговите герои. Отзивите за излизането на романа не закъсняват, а мненията за илюстрациите към него са положителни. Определяни са като „сполучливи, ако не изящни“.

Първото издание на „Под игото“ се съхранява Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Кои са прототипите и моделите в илюстрациите на романа и кое е най-любопитното в тяхното създаване? За това разказва д-р Камелия Христова-Йорданова, архивист в отдел „Ръкописи и старопечатни книги“ в Националната библиотека и координатор на дарителската програма „Осинови книга“. От нея ще разберем и подробности за осиновяването на първото издание на „Под игото“ и как може да се включим в програмата за даряване на средства за реставрацията на ценните и редки издания в библиотеката.


Снимките са предоставени от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50