Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надникваме зад кулисите на „Под игото“

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ показва илюстрациите към първото издание на „Под игото“

4
Началото на Първата част от романа. Представени са чорбаджи Марко и семейството му в обичайна битова сцена – вечерят заедно на двора. Художник: Йозеф Обербауер. Прототип на чорбаджи Марко е бащата на автора – Минчо Вазов
Снимка: Националната библиотека

Историята около написването и отпечатването на романа „Под игото“ е интригуваща, но не по-малко вълнуваща е и тази на придружаващите го илюстрации.

Ценните изображения се показват във виртуалната изложба „Зад кулисите на „Под игото“, част от честванията на 170-годишнината от рождението на Иван Вазов в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Портрет на автора Иван Минчов Вазов. Художник: Иван Мърквичка. Портретът е рисуван по фотография на поета, направена от Иван Карастоянов, която се съхранява в Националната библиотекаПървото цялостно издание на романа от 1894 година, подготвено за печат от Тодор Филипов Чипев, е и първата книга с илюстрации в следосвобожденска България. Подготвени са 25 изображения от видните майстори на художественото изкуството Иван Мърквичка, Антони Пиотровски, Йозеф Обербауер и Антон Митов.

Самият Иван Вазов моли някои от артистите на театралната трупа „Сълза и смях“ да участват в снимките към романа. Заснемането става в ателието на фотографа Иван Карастоянов, а облеклото и позите, които актьорите заемат, са определяни от художниците, които по-късно доразработват снимките и ги превръщат в своеобразни шедьоври.

Вазов има ключова роля и при подготовката на изображенията, като изразява своите предпочитания и стриктно следи работата по изпълнението на възложената задача.

Илюстрациите увековечават сцени от битовите картини в романа и улавят излъчването и настроенията на част от неговите герои. Отзивите за излизането на романа не закъсняват, а мненията за илюстрациите към него са положителни. Определяни са като „сполучливи, ако не изящни“.

Първото издание на „Под игото“ се съхранява Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Кои са прототипите и моделите в илюстрациите на романа и кое е най-любопитното в тяхното създаване? За това разказва д-р Камелия Христова-Йорданова, архивист в отдел „Ръкописи и старопечатни книги“ в Националната библиотека и координатор на дарителската програма „Осинови книга“. От нея ще разберем и подробности за осиновяването на първото издание на „Под игото“ и как може да се включим в програмата за даряване на средства за реставрацията на ценните и редки издания в библиотеката.


Снимките са предоставени от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Жената с цигара като вдъхновение

FILM NOIR – Femme & Flame е самостоятелна изложба на Ивайло Станев, която представя 25 портретни фотографии на жени, заснети в продължение на повече от 20 години. Проектът е визуално и концептуално изграден около образа на жената с цигара – не като жест на порок, а като израз на движение, сила и присъствие. "През годините жената присъства в..

публикувано на 02.07.25 в 16:23
Иван Кулеков

Иван Кулеков представя "Имаме земя, имаме вода и си правим кал"

"Имаме земя, имаме вода и си правим кал" – Иван Кулеков представя в "Артефир" новата си книга преди премиерата в клуб "Писмена" към Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Заглавието е фраза, написана от Кулеков преди 50 години – нищо не се е променило до днес, смята авторът. "Това заглавие за калта съвпадна и с интереса ми..

публикувано на 02.07.25 в 15:03

"Отвъд Тюринг" и общуването с машина

Книгата-разговор с изкуствен интелект "Отвъд Тюринг" в "Артефир" представя авторът Славчо Панов , IT специалист и предприемач. Панов споделя опита си от общуването с "машина". Езиковият модел, който е използвал, е експериментална версия на Gemini. Заглавието на книгата е вдъхновено от английския математик и криптоаналитик Алън Тюринг –..

публикувано на 02.07.25 в 14:22

"Грижа и изцеление" сред фигурите в галерия "Васка Емануилова"

До 31 август 2025г. в галерия "Васка Емануилова", филиал на Софийска градска художествена галерия може да бъде разгледана групова изложба съвременно изкуство "Грижа и изцеление". Тя е последната част от кураторския проект на Галина Димитрова, след "Страх и любов" и "Срам и вина". Авторите в трилогията интерпретират основни човешки чувства и..

публикувано на 02.07.25 в 11:37

"Италиански художници, изкуство на настоящето" – новата изложба в "Риволи"

На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде подредена в периода от 2 до 31 юли 2025 г. Галерия "Риволи" представя подбрана селекция от творби на изтъкнати съвременни италиански художници. Изложбата предлага разнообразие от стилове – от..

обновено на 02.07.25 в 10:34