Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Симидчиев: Спазването на противоепидемичните мерки не е на нужното ниво

Снимка: Георги Нейков, БНР

За най-новите изследвания на коронавируса, за лечението, ваксината, тестовете и имунната памет. Можем ли да управляваме заразата с дистанция, маски и миене на ръце. Д-р Александър Симидчиев, пулмолог, коментира в "Нашият ден" сегашната ситуация на развитието на епидемията от Covid-19, както и какви последствия може да има решението на правителството за провеждане на спортни събития при заетост на местата до 50% от капацитета на съответното спортно съоръжение:

"Според мен това е малко рисково разрешаване, защото ние сме в обстановка, в която инфекцията така или иначе я има сред общността и виждаме, че спазването на мерките не е на нужното ниво. Не би било проблем, ако имахме високо ниво на спазване на противоепидемичните мерки. Аз по принцип не съм привърженик на забраните, но ние трябва да направим така, щото повече хора да разберат какво е физическата дистанция, какво представляват маските и кога трябва да бъдат носени. Защото маските не се слагат, за да се защитаваме ние, а за да защитаваме другите от нас."

На какъв етап е лечението на коронавируса

"Ваксини има в момента 10, които са в напреднал етап на изследване, но нито една от тях не е готова да бъде прилагана сред популацията от хората. Тепърва предстои да видим до каква степен тези ваксини ще изграждат стабилен имунитет, колко устойчив ще бъде той, дали ще бъде пожизнен или за само няколко месеца? Дали ще предизвиква напълно запазване от заболяване, или просто ще намалява тежестта на болестта? Това са все въпроси, на които още никой не може да отговори. Ваксините трябва да минат през т.нар. "трета фаза на изследване"

Д-р Симидчиев смята, че това няма да се случи по-рано от началото на следващата година. Той коментира факторите, които допринасят за увеличението на заболелите от Covid-19 и смъртността. "Леталитетът зависи до голяма степен от това как се справя здравната система се справя с по-сериозните случаи. Засега изглежда ние справяме, както и напредналите държави."

Имунната памет

"Имунна памет имаме, но тя е клетъчно медиирана, а не с антителата. Антителата изчезват докъм трети-четвърти месец – поне това е, което знаем от публикуваните данни – но имунната памет я има и поради тази причина хора, които са преболедували от този коронавирус, боледуват по-леко или въобще не боледуват. От миналата седмица има една публикация, която твърди, че имаме и кръстосана имунна памет. Т.е. боледувайки от други сходни коронавируси, ние създаваме известна нечувствителност, известна резистентност. И това е едно от обясненията защо толкова трудно и бавно се гради групов имунитет."

Пулмологът подчерта, че е важно да бъдат спазвани елементарните мерки и да бъдем отговорни като общество.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спас Спасов

Спас Спасов: Ние вече сме в автократичен режим и в момента той укрепва позициите си

Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..

публикувано на 12.07.25 в 08:55
Георги Стоев

Георги Стоев: Посланието на ЕК е – ние ви приемаме, защото не искаме да ви дадем на СССР

Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията  създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев"  Георги Стоев , икономист, автор на платформата..

публикувано на 11.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Наследен имот – право на придобиване

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..

публикувано на 11.07.25 в 14:35
д-р Деян Драгиев

Закон за несъстоятелност на физическите лица – ще бъдат ли защитени интересите на гражданите?

Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..

публикувано на 11.07.25 в 12:40

Ако паметта избледнява, дали вината изчезва?

История, памет  и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..

публикувано на 11.07.25 в 12:05