Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любими, тук всички сме инкогнито…

Снимка: Даниела Манолова

Продукцията на Радиотеатъра „Ела, легни върху мен“ е направена през 2013 от Силвия Чолева, Снежина Петрова, Теодора Димова като редактор и звукорежисьорите Александър Спасов и Димитър Василев от Второ студио на БНР на базата на предварително приготвен дипломен спектакъл на студенти от Нов Български Университет по стихосбирките "Картички" и "Писма" от Силвия Чолева. В нея участват Велислав Павлов, Яна Мошолова, Василия Дребова, Мария Кантарева, Петя Арнаудова, Красима Ставрева, Марина Мозжукина, Ивелина Илиева, Мария Бангьозова, Емилия Луканова и Пламен Добрев.

За разлика от останалите български радиопиеси, които звучаха тази седмица в 13.00 по програма „Христо Ботев“ и разказваха истории, изтъкани от бурни перипетии, „Ела, легни върху мен“ тръгва от поезия, поезията на Силвия Чолева, предлага съвсем различен вид радио драматургия и аудио повествование и се фокусира в малките и неуловими истории, течащи през вътрешните монолози, във фрагментите, детайлите, жестовете, езиковите нюанси.

Всичко е споено, измислено и узряло в този запис, който се възползва от редкия и много ценен шанс да даде нова медиа и нов живот на вече направено и проверено на сцена творение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02