Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременното тълкуване на богатството на артефактите

Доц. Бони Петрунова: Иска ми се, който дойде на Калиакра, да не иска да си тръгне

Снимка: БГНЕС

"Археологията се състои от издирване, идентифициране и социализиране на предмети – и в тази последната част ние сме длъжници на хората." Това каза доц. Петрунова, директор на Националния исторически музей.

"Харесвам този модел – да се привличат народните предания и традиции, вярванията, т.е. как човекът подхожда във всекидневието си, ръководен от това, което мисли, от онова, което е възпитано в него, от културния модел и спрямо него как той се отнася към важните неща раждането, смъртта, битовите неуредици, как възприема живота..." – каза още доц. Петрунова, коментирайки думи на проф. Иван Венедиков от Златния фонд на БНР.

Тя разказа за непосредствената си работа по разкопките около нос Калиакра: "Иска ни се обектът да е такъв, че когато човек дойде, да не му се тръгва, да му се прииска да научи всичко онова, което ние, археолозите, сме научили.

Доц Петрунова разказва за съвременното тълкуване на богатството на артефактите по българските земи и значението им за съвременните хора, които трябва да знаят откъде са дошли или тръгнали предците им.

В този смисъл ценностите на една находка не се измерват (само) в каратите и ювелирната работа, вложена в направата ѝ, а с разказа си за това как са живели хората в далечни епохи, каква е била културата им, какво са мислели за себе си и света около себе си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46
Анелия Торошанова и адв. Пламен Димитров

Когато се качиш на колата пил или дрогиран, това е умисъл

Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..

публикувано на 23.05.25 в 13:10

129 ОУ "Антим I" чества 130 години знание и традиция

В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..

публикувано на 23.05.25 в 12:49

Българите в Южна Германия празнуват 24 май с единство и родолюбие

В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..

обновено на 23.05.25 в 12:42