През 2020 г. Европейският форум Алпбах (European Forum Alpbach) отбелязва 75-ата си годишнина, но трябваше да бъде създаден отново. За първи път Форумът е онлайн с десетки сесии, студия, мрежи и салони.
От 23 август до 3 септември хиляди участници от цял свят обсъждат заедно рестартирането на обществата след пандемията и основите на бъдещето.
Главната тема на Форума тази година е „Фундаменти“.
Ежегодният Европейският форум се провежда през август от 1945 г. в австрийското градче Алпбах. Участниците в него обсъждат актуални въпроси на нашето време, международни ръководители от всички сектори на обществото влизат в диалог със заинтересована публика и стотици младежи – ученици и студенти от цял свят.
Европейският форум Алпбах е интердисциплинарна международна неполитическа платформа за наука, политика, бизнес и култура, която подкрепя толерантността, откритостта и разнообразието.
Форумът в Алпбах цели още:
- насърчаване на образованието, научните изследвания и развитието;
- създаване на пространство за творчество, изкуство и интердисциплинарност;
- принос към мира в света;
- насърчаване на диалога между поколенията;
- подкрепа на европейската интеграция;
- по-нататъшно развитие на демокрацията на всички нива;
- баланс между икономиката, екологията и социалната отговорност.
За това колко международен и разнообразен е Европейският форум Алпбах тази година говори фактът, че ораторите са повече от 200 души от над 50 държави.
Форумът използва платформа за конференции, която позволява взаимодействие между участниците, между отделни групи участници, както и между участници и лектори. Има и отделни канали за групи по интереси, т.нар. "салони", които предлагат възможности за видеопрезентации и за директни видеоразговори.
Сред гостите на Европейския Форум Алпбах 2020 са: генералният секретар на ООН Антониу Гутереш,аржентинския министър на икономиката Мартин Гузман, Джоузеф Стиглиц – носител на Нобеловата мемориална награда за икономически науки от 2001 г. и бивш старши вицепрезидент и главен икономист на Световната банка, основателят на теорията за неолиберализма Джоузеф Самюел Най.
На форума присъстват европейските политици: Аранча Гонсалес Лая – министър на външните работи на Испания, Жан Аселборн – министър на външните работи на Люксембург, еврокомисарят Валдис Домбровскис, унгарският министър на правосъдието Джудит Варга, Марго Валстрьом – бивш еврокомисар и предишен министър на външните работи на Швеция. Австрия е представена от президента Александър Ван дер Белен, канцлера Себастиан Курц и седем австрийски министри.
С голям интерес се очакват Улрике Франке – експерт по политики за дронове, и бившият генерален секретар на ООН –- Бан Ки Муун.
Европейския форум Алпбах и тази година ще предложи изкуство, макар и виртуално – с интерес се очакват онлайн представленията на австрийския актьор, режисьор и сценарист Карл Марковикс и на британския комик Еди Иззард.
Подробности за 75-ото издание на Европейският форум Алпбах очаквайте в четвъртък в „Нашият ден“.
За Европейският форум Алпбах 2019 можете да видите подробности ТУК:
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg