"Над половината от дюните по Черноморското крайбрежие не са отразени в специализираната карта. Като в Шабла 93% от дюните на терен не са отразени – това гласи доклад на експерти от инициативата "Зелени закони". Тяхната проверка, наречена "По следите на невидимите дюни", установява, че около половината дюни по Българското Черноморие не са нанесени в кадастъра.
Част от тях са частна собственост, друга част са пасища, има и вече застроени. Не са нанесени дори и в територии, обявени за защитени. Проверката е обхванала състоянието на дюните от Резово до Дуранкулак.
В отговор на публикувания доклад Министерство на околната среда възразява, че дюните на Приморско са отразени – но това не е така. Нещо повече, оказва се, че на сайта на министерството има три различни специализирани карти на Българското Черноморие.
Според Конституцията и законите на страната дюните са изключителна държавна собственост и не могат да бъдат приватизирани, нито увреждани по какъвто и да било начин, върху тях строителство не е разрешено.
Почти 30% от дюните – най-вече Шабла и Камчийски пясъци – са приватизирани, като дюните на Камчийски пясъци са били оценени като пасища – като последна категория земеделска земя на цена 12 ст. на кв. м – и заменени и вече се водят урбанизиран терен, те, разбира се, също не се водят в кадастъра.
Когато си с палатка, е дюна, като си с багер – земеделска земя
На съответните терени важи забрана да има за палатка, автомобил, кемпер, но когато се стигне до необратимо увреждане – забрана няма.
На много места концесионерите разорават дюните, за да разширяват плажа – за това също няма санкция.
Друг голям проблем са военните имоти, в които дюните също не са картографирани, а предстои да се предлагат за продажба.
Донякъде свикнахме споменаването на Черноморието неизменно да е свързано със скандални случаи на унищожаване на дивата природа и потъпкване на законите.
Различни казуси от години будят недоволство и дори гняв, има обществена енергия природата да бъде опазвана и съхранявана, същевременно, за да може това да стане, за да бъдат защитени дюните, те трябва да бъдат в кадастъра, а кадастърът трябва да бъде реален източник на информация – подчерта Стефан Аврамов, експерт биоразнообразие към инициативата „Зелени закони“. Чуйте целия разговор:
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg