Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коя е „тайната библиотека“

Снимка: enthusiast.bg

Книгата „Тайната библиотека“ на Оливър Тиърл изследва пресечните точки между книги и истории на Западния свят и осветява някои от най-завладяващите аспекти на нашата цивилизация. А писателката и преводачка Боряна Дукова допълва този преглед с историите на трима български писатели – Яворов, Димитър Димов и Яна Язова.

В тази бърза обиколка из въображаема библиотека, пълна с известни и не дотолкова познати заглавия Тиърл търси отговори на въпроси като: какво е направил Евклид, което се оказало епохално важно, предвижда ли научната фантастика бъдещето, кой е написал първата готварска книга, действително ли викторианците са били толкова благопристойни и наистина ли романите са били толкова свенливи тогава.

Оливър Тиърл, който е преподавател по литература, търси непознати факти за световно известни автори. Всички са чували за древногръцкия поет Омир, но знаем ли нещо за писателите, които са го пародирали? Разказите на Едгар Алън По са световноизвестни, но малцина са наясно, че една-единствена от книгите му се е продавала добре, докато бил жив. Няма човек, който не е чувал, че Шекспир е написал „Хамлет“, но той далеч не е бил първият, писал на тази тема.

„Тайната библиотека“ разказва за книгите, останали незабелязани, избутани зад гърбовете на библиотечните рафтове, но повлияли за оформянето на културното и интелектуалното развитие на нашата цивилизация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44

Ноемврийският брой на списание "Лик" е посветен на "Синелибри"

Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..

публикувано на 02.12.24 в 12:20
Димитър Павлов

"Писма и ноктюрни" с младия художник Димитър Павлов

Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..

публикувано на 02.12.24 в 12:12