Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Сцена на кръстопът“ вдига завеса

Снимка: Фейсбук/ МТФ „Сцена на кръстопът“

От 11 до 21 септември Пловдив ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“. 24-тото му издание е посветено на основателя на фестивала – актьора Стефан Данаилов, който ни напусна в края на миналата година. В негова памет на 11 септември от 19 часа в двора на Пловдивския драматичен театър ще бъде открит барелеф, поставен на фасадата на Камерната зала на театъра. Мястото не е случайно избрано – тази зала беше възстановена и оборудвана с най-съвременна техника със съдействието на проф. Данаилов по времето, когато беше министър на културата, и вече носи неговото име.

Официалното откриване на фестивала е същата вечер от 20.30 часа в Лятно кино „Орфей” с прожекция на филма „Монолог” – документален филм за Стефан Данаилов на режисьора Георги Тошев. 

Заради пандемията от коронавирус фестивалният афиш тази година не включва представления, а предлага предимно прояви, които могат да се състоят в открити пространства. 

В рамките на десетте фестивални дни ще се проведат две театрални работилници – „Смехът на сълзата” с актрисата Силвия Лулчева и „Думи в действие” на композитора Асен Аврамов, четения на нови български пиеси, изложби и представяне на книги. Единственото представление в програмата ще изнесат студентите от последния клас на проф. Данаилов в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, с което ще бъде закрито на 21 септември тазгодишното издание на фестивала.

Входът за всички прояви е безплатен, но с пропуски, които могат да бъдат предварително получени на касата на Пловдивския театър „Николай Масалитинов”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Червенкова, Емил Янев, Атанас Палюшев (от ляво надясно)

Граф Монте Кристо – актьор и певец в България

В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..

публикувано на 12.12.24 в 16:20
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52