Изявите на струнен квартет „Фрош“ винаги са притегателно културно събитие за почитателите на камерната музика. Многобройни бяха и слушателите във виртуалното пространство на първия им оn line концерт, състоял се при закрити врати в камерна зала „България“ на 25 май 2020 г. Ще можете да го чуете в Музикалната вечер на програма „Христо Ботев“ на 11 септември 2020 г. от 19.30 часа.
Формацията, създадена преди 13 години, има своя емблематична звукова естетика, винаги изненадва с интересни идеи в прочита на богата стилова палитра от творби. С особено внимание обгръща музиката на нашето съвремие. Десетки са българските и световни премиери, осъществени от „Фрош“ на произведения от Джордж Кръм, Стив Райх, Тери Райли, Освалдо Голихов, на българските композитори Васил Казанджиев, Георги Арнаудов, Румен Бальозов, Петър Керкелов, Мартин Георгиев, Любомир Денев и др.
В програмата ще чуете с радиопремиера най-новия Девети струнен квартет от Васил Казанджиев. Това е шестият квартет, който композиторът създава специално за „Фрош“. „Много ми допада този състав, много ги уважавам и харесвам. И когато има такива великолепни изпълнители, вдъхновението идва просто от себе си.“ – споделя академик Казанджиев – „Квартетът ми е много специален, за мен самият – реших, че трябва да напиша нещо крайно изчистено от всякакви външни ефекти. Най-стегнат като форма, по-концентриран във всички отношения, по-кротка музика, няма експерименти. Завърших партитурата в средата на миналата година. Квартетът е в едночасна форма, аз съм любител на тази форма. В нея в различни епизоди съществуват елементи от всички части на един класически квартет – бърза сонатна форма първа част, бавна втора част, скерцо и финал. Но по-скоро в движенията, в изразността е една фантазия.“
Първата пиеса, с която започва концертът на квартет „Фрош“ в състав: Негина Стоянова (цигулка), Петя Димитрова (цигулка), Мария Вълчанова (виола) и Теодора Атанасова (виолончело), е Четвъртият квартет от Марин Големинов, наречен „Микроквартет“. Лауреат на няколко конкурса, през 2008 г. съставът печели първа награда на Академичния конкурс за камерна музика, посветен на академик Марин Големинов. И още една обичана от музикантите творба е включена в програмата им – Вторият струнен квартет от Алберто Хинастера. Като завършек на Музикалната вечер ще чуете Клавирния квинтет в сол минор от Дмитрий Шостакович в изпълнение на квартет „Фрош“ и пианиста Евгени Божанов, с документален запис от Международния фестивал „Софийски музикални седмици“ - 2019 г.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg