Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще се композира БДЖ към европейската година на жп транспорта

| обновено на 17.09.20 в 11:07
Снимка: БГНЕС

Европейската комисия предложи 2021 г. да бъде обявена за Европейска година на железопътния транспорт.

Железопътният транспорт е не само екосъобразен и енергийноефективен, но също така е единственият вид транспорт, при който почти непрекъснато се намаляват емисиите на CO2 от 1990 г. насам, като едновременно с това се увеличават превозените обеми, отбелязва Еврокомисията в мотивите си за решението.

Къде е БДЖ на железопътната карта на Европа?

"Средно централноафриканско ниво. Във всички европейски държави железниците създават обществена услуга, продукт, ориентиран към клиентите, в България БДЖ съществуват заради самите себе си, – е оценката на железопътния експерт Варужан Апелян.

Парадокс е най-евтината транспортна услуга в Европа да има най-малко потребление – 4-4,4% е делът на БДЖ. Като данакоплатци, всички плащаме за тази услуга, която малцина ползват."

Стари и мръсни вагони, закъснения, вандализъм и агресия – как могат да се решат хроничните проблеми на БДЖ?

Много от новоремонтираните вагони, които в изпълнение на ремонтната програма поетапно се пускат в движение в отлично състояние, до една седмица биват трайно замърсени и се превръщат в обект на вандалски прояви от недобросъвестни пътници.

БДЖ не крие състоянието си, отворено е за предложения и конструктивен диалог, и работи максимално при зададените условия за подобряване на услугата.

По отношение на ползваемостта на услугата, в ситуацията с въведеното извънредно положение и ограничителните мерки срещу разпространението на Covid-19 неизбежно се стигна до намаляване в броя на пътуващите, въпреки че БДЖ остана единствения транспорт в страната, който не прекъсна своята дейност с обхват на територията на цялата страна.

След отчетеното намаление с приблизително около 60% на пътуващите с влак през периода на извънредното положение от 13 март до 13 май, от средата на месец май хората постепенно се завърнаха към пътуването с влак и особено през активния период на летния сезон през юли и август и до момента БДЖ възвърна обичайните си нива на превозени пътници.”

Чуйте разговора на Любомира Константинова с Варужан Апелян.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26