Часове преди откриването на новия сезон на Симфоничния оркестър на БНР неговият главен диригент Марк Кадин гостува в рубриката "Главен герой".
Новият концертен сезон ще се открие на 25 септември от 19:00 часа в голяма зала „България“.
Солист ще бъде блестящият украински пианист Дмитро Чони – победител в най-престижни международни конкурси, който ще изпълни Концерт №3 от Лудвиг ван Бетовен.
Във втората част на концерта ще прозвучат българската премиера на „Дърво и стомана“ от Добринка Табакова и Симфония № 100 „Военна“ от Йозеф Хайдн.
Дмитро Чони ще гостува за първи път в България, това ще бъде и първият концерт на младия изпълнител с оркестър след дългото прекъсване заради коронавируса.
"Нямам право на грешка – каза маестро Кадин по повод новия сезон и предизвикателствата, пред които пандемията изправи изпълнителите от оркестъра. – Задължен съм да давам сила, не мога да взема сила, мога само да я давам" – каза още Марк Кадин и изрази надежда сезонът да започне и завърши без изненади и всичко да е наред.
Маестро Кадин разказва как съумява да доведе пред българската публика утвърдени и изгряващи изпълнители и как се създава програмата, съчетаваща обичани и разпознавани от публиката произведения с не толкова познати шедьоври от българското и световното музикално наследство.
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..
"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..
Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..
"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg