Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Керана: В Тайланд ядат сладолед между две филийки хляб

Снимка: Личен архив

В „Покана за пътуване“ певицата разкрива, че в азиатското кралство имат 12 вида усмивки за всякакви ситуации

Керана, която нашумя със забележителното си участие в „Гласът на България“ е живяла две години и половина в Тайланд. Пред „Покана за пътуване“ тя разказа как импулсивно е взела решението да остане и какво е да работиш в далечната азиатска страна.

Юлия Йорданова, както истинското име на Керана, учи в Германия музикален мениджмънт и заминава за Банкок на студентски обмен. Изпълнителката на „Отлагам“ изкарва един семестър в тамошен университет с колеги от цял свят. Един от предметите, които изучават е посветен на тайландските обичаи, бит и особености. Така че когато ѝ се налага да работи с местни хора вече знае, че монархът е почти обожествен. За него не бива да се казва лоша дума, дори е светотатство да изпуснеш банкнота, защото е с неговия лик. Също така е забранено да пипаш когото ида било по главата. Особено дете. Смята се, че така му отнемаш кармата.

На Керана, обаче най-голямо впечатление ѝ направил фактът, че в Тайланд имат 12 различни вида усмивки, с които изразяват всякакви състояния – радост, гняв, срам… „Там гледат всякак да избегнат конфликтна ситуация. Дори са готови да излъжат, но да не се скарат. Непрекъснато се усмихват. Затова, когато отидох във Виетнам, където са откровено груби, за мен беше направо освежаващо“, казва с присъщото си чувство за хумор певицата.

Тя решава да остане в Тайланд в труден за нея момент – няма почти никакви пари, застраховката ѝ е изтекла, разполага само с фриволни дрешки, които не предполагат да се яви с тях на интервю за работа. „Налагало ми се е да избирам дали да вечерям или да си купя подходящ тоалет. Но се справих. Срещнах страхотни хора и музиканти.

Започнах да работя като джаз певица, а после и по специалността си като музикален продуцент. Но винаги съм искала аз да бъда на сцената, а не зад нея. И да правя музика, която обичам, затова се върнах в България“. Признава Керана.

Тя играе главната роля в мюзикъла „Евита“ на Пловдивската опера, а с групата си „Керана и космонавтите“ пее из цяла България.

Младата дама тайно си мечтае да се върне в Тайланд, но заедно с групата. Единствената пречка е, че всичките им песни са на български.

А на въпросът какво най-много я е удивило в Банкок, Керана отговаря „Навикът да се яде сладолед между две филийки хляб. И това, че въпреки репутацията на държавата с най-развит секс туризъм в света, хората извън „розовите“ квартали са изключително свенливи. Когато ходехме на плаж те се къпеха с дрехите. И дори съпрузи се изчервяват, когато се целуват по бузата на улицата“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45