Преди дни се навършиха 12 години от смъртта на Михаил Стоянов – 25-годишен младеж, студент по медицина. Ако сте забравили, той беше убит, защото убиецът преценил по вида му, че е гей. Случката в пловдивската Градска градина отпреди десетина дни ни накара да си спомним и за това момче, което днес може би щеше да бъде добър лекар, който спасява човешки животи. И тогава, и днес се питам защо различията правят от някои хора мразещи същества или убийци; защо не събуждат любопитство, което да ги прави отворени към света и приемащи го в цялата му пъстрота. Питам се и защо допускаме децата ни да растат в такъв свят. "Различията и как говорим на децата си за тях" – това е темата в последното издание на „Познати и непознати“.
В разговора се включват Симеон Василев – съосновател и съпредседател на Фондация „Глас“; Елисавета Таракджи – социален педагог и психолог от Сдружението за споделено учене ЕЛА, както и Дилиян Манолов – психолог от Пловдив, станал случаен свидетел на инцидента.
Защо се стигна до случая в Градската градина на Пловдив; какво ние, възрастните, правим (или не), за да могат децата да приемат различията, независимо на какъв принцип са обособени те – за всичко това пръв в разговора се включи Симеон Василев.
За децата и агресията, породена от някакъв вид различие – етническо, физическо, ментално, сексуално; за моделите поведение, които се налагат и възприемат в семейството – с това продължава разговорът с Елисавета Таракджи, която запознава и с третата фаза на Националната програма за преодоляване на насилието, по която работи Сдружението за споделено учене „ЕЛА“.
„Бях в Градската градина, накрая на маршрута на ЛГБТ активистите и вандалчетата“ – така млад психолог от Пловдив започва своя пост в социалните мрежи. И се обръща към един от специалистите, нарекли проявата на побойниците „нормална за възрастта им“ със следните дръзки думи: „Колега, пий си хапчетата и чети научна литература, а не психологически бози от 50-те години на миналия век“.
Младият психолог се оказва един от българските младежки активисти в ООН Дилиян Манолов, който е и част от няколко групи на „различни“ хора – на незрящите, на хората, преодолели онкозаболяване, и не на последно място, част от младите и надеждни пловдивски поети.
Чуйте разговора с него.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg