Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Различията и как говорим на децата си за тях

Снимка: Фейсбук

Преди дни се навършиха 12 години от смъртта на Михаил Стоянов – 25-годишен младеж, студент по медицина. Ако сте забравили, той беше убит, защото убиецът преценил по вида му, че е гей. Случката в пловдивската Градска градина отпреди десетина дни ни накара да си спомним и за това момче, което днес може би щеше да бъде добър лекар, който спасява човешки животи. И тогава, и днес се питам защо различията правят от някои хора мразещи същества или убийци; защо не събуждат любопитство, което да ги прави отворени към света и приемащи го в цялата му пъстрота. Питам се и защо допускаме децата ни да растат в такъв свят. "Различията и как говорим на децата си за тях" – това е темата в последното издание на „Познати и непознати“. 

В разговора се включват Симеон Василев – съосновател и съпредседател на Фондация „Глас“; Елисавета Таракджи – социален педагог и психолог от Сдружението за споделено учене ЕЛА, както и Дилиян Манолов – психолог от Пловдив, станал случаен свидетел на инцидента.

Защо се стигна до случая в Градската градина на Пловдив; какво ние, възрастните, правим (или не), за да могат децата да приемат различията, независимо на какъв принцип са обособени те – за всичко това пръв в разговора се включи Симеон Василев.

За децата и агресията, породена от някакъв вид различие – етническо, физическо, ментално, сексуално; за моделите поведение, които се налагат и възприемат в семейството – с това продължава разговорът с Елисавета Таракджи, която запознава и с третата фаза на Националната програма за преодоляване на насилието, по която работи Сдружението за споделено учене „ЕЛА“.

„Бях в Градската градина, накрая на маршрута на ЛГБТ активистите и вандалчетата“ – така млад психолог от Пловдив започва своя пост в социалните мрежи. И се обръща към един от специалистите, нарекли проявата на побойниците „нормална за възрастта им“ със следните дръзки думи: „Колега, пий си хапчетата и чети научна литература, а не психологически бози от 50-те години на миналия век“. 

Младият психолог се оказва един от българските младежки активисти в ООН Дилиян Манолов, който е и част от няколко групи на „различни“ хора – на незрящите, на хората, преодолели онкозаболяване, и не на последно място, част от младите и надеждни пловдивски поети. 

Чуйте разговора с него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвана Грънчарова и Христина Топалова (Инка)

Животът е единно цяло между енергийните и физическите човешки умения

Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца,..

публикувано на 05.10.24 в 09:05
Бишкек

Прилича ли Киргизстан на Швейцария

Неотдавна бях в Киргизстан и там почти всички ме питаха "Била си си в Швейцария?". Защото някои гости сравнявали природата на далечната азиатска страна с държавата на шоколадите и Алпите. Да, наистина в Киргизстан има ледници, върхове седемхилядници, тучни ливади с щастливо пасящи крави, овце и кончета и бистри реки, от които с наслада да пиеш. Обаче..

публикувано на 04.10.24 в 16:35

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10