Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Различията и как говорим на децата си за тях

Снимка: Фейсбук

Преди дни се навършиха 12 години от смъртта на Михаил Стоянов – 25-годишен младеж, студент по медицина. Ако сте забравили, той беше убит, защото убиецът преценил по вида му, че е гей. Случката в пловдивската Градска градина отпреди десетина дни ни накара да си спомним и за това момче, което днес може би щеше да бъде добър лекар, който спасява човешки животи. И тогава, и днес се питам защо различията правят от някои хора мразещи същества или убийци; защо не събуждат любопитство, което да ги прави отворени към света и приемащи го в цялата му пъстрота. Питам се и защо допускаме децата ни да растат в такъв свят. "Различията и как говорим на децата си за тях" – това е темата в последното издание на „Познати и непознати“. 

В разговора се включват Симеон Василев – съосновател и съпредседател на Фондация „Глас“; Елисавета Таракджи – социален педагог и психолог от Сдружението за споделено учене ЕЛА, както и Дилиян Манолов – психолог от Пловдив, станал случаен свидетел на инцидента.

Защо се стигна до случая в Градската градина на Пловдив; какво ние, възрастните, правим (или не), за да могат децата да приемат различията, независимо на какъв принцип са обособени те – за всичко това пръв в разговора се включи Симеон Василев.

За децата и агресията, породена от някакъв вид различие – етническо, физическо, ментално, сексуално; за моделите поведение, които се налагат и възприемат в семейството – с това продължава разговорът с Елисавета Таракджи, която запознава и с третата фаза на Националната програма за преодоляване на насилието, по която работи Сдружението за споделено учене „ЕЛА“.

„Бях в Градската градина, накрая на маршрута на ЛГБТ активистите и вандалчетата“ – така млад психолог от Пловдив започва своя пост в социалните мрежи. И се обръща към един от специалистите, нарекли проявата на побойниците „нормална за възрастта им“ със следните дръзки думи: „Колега, пий си хапчетата и чети научна литература, а не психологически бози от 50-те години на миналия век“. 

Младият психолог се оказва един от българските младежки активисти в ООН Дилиян Манолов, който е и част от няколко групи на „различни“ хора – на незрящите, на хората, преодолели онкозаболяване, и не на последно място, част от младите и надеждни пловдивски поети. 

Чуйте разговора с него.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42