Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

д-р Веселин Даскалов

Как да опазим зрението си във все по-дигиталния свят

Световен ден на зрението

Снимка: БГНЕС

Как да опазим зрението си, както и зрението на децата във все по-дигиталния свят наоколо? 

В Световния ден на зрението д-р Веселин Даскалов, специалист офталмология и микрохирургия на окото, разяснява повече за това как да опазим зрението си в "Нашият ден":

"Компютрите не са вредни, но компютрите създават известен дискомфорт, с който ние трябва да се съобразим. По време на Covid кризата дигиталното обучение напредва все повече в образователната ни система и заедно с това се увеличиха и симптомите на дискомфорт, умора, главоболие и други оплаквания от страна на нашите пациенти. 

В Световния ден на зрението искам да наблегна на т.нар. "Компютърен визуален синдром", който често се среща в днешно време. Най-вече искам да обърна внимание на подрастващото поколение, които сега по 8-9 часа прекарват на компютъра. 

Основните белези на този синдром са: Зачервяване и умора в очите; Двойно или замъглено зрение; Главоболие; Трудно фокусиране; Болка в тила и раменете понякога. Първото нещо, което трябва да направят деца и техните родители, когато усетят някои от тези симптоми, е да определят тяхната рефракция – да заведат децата на очен лекар и да видят има ли нужда от корекция на очилата. 

За намаляване на зрителната умора е добре да се почива на всеки 45 мин. занимания с компютър. Трябва да имаме добри ергономични условия, да оптимизираме осветлението в стаята, да увеличим контраста на компютъра и да намалим яркостта му." 

Заплахи за зрението

"Офталмологията е една от най-динамично и бързоразвиващи се медицински дисциплини. За 30-те години на моята практика ние сменихме толкова много лечението на социално значимите заболявания и се откриха толкова много лекарства, примерно за макулната дегенерация, за която до преди 10 години въобще не беше лечима. Но основното социално значимо заболяване на възрастните хора не е вече катарактата, а е макулната дегенерация. Доказано е, че основната причина за слепота на възрастното население над 70 години е макулната дегенерация. Знаем, че вече и в България това заболяване се лекува и от 6 месеца то се реимбурсира 100% от НЗОК.

Що се отнася до катаракта, тук също имаме голям напредък. Допреди 10 години основният апарат, с който се извършваше операцията на катарактата, беше т.нар "ултразвуковата факоемулсификация". Днес в помощ на тази факоемулсификация дойдоха лазерите, с които тази операция се оптимизира. Катаракта се оперира в началните стадии. Нашата операция става 100% практически предвидима и успеваема. 

Профилактика на зрението

"При възрастните хора най-честите проблеми са сърбежи и зачервявания на очите. Така че и без лекарско предписание могат съвсем свободно да използват изкуствени сълзи. И един път в годината да посещават очен лекар." – каза д-р Даскалов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гражданите на Варна се обединяват за създаването на зоополиция

За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Прозренията и гатанките на финландския художник Томи Нордген в България

В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..

публикувано на 25.04.25 в 09:07
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19