Байройтският фестивал отваря архивите си за Еврорадио и ефира на програма „Христо Ботев“. Спектакълът, който ще имате удоволствието да проследите в пълен запис (на 10 октомври от 20 часа) е на операта „Тристан и Изолда“ от Рихард Вагнер в документален запис от 23 юли 1952 г. с участието на солисти, Байройтския фестивален хор и Байройтския фестивален оркестър, дирижирани от Херберт фон Караян.
Караян – „вероятно най-известният диригент в света и една от най-могъщите фигури на класическата музика“, както го определя престижното издание „Ню Йорк таймс“. Мит, легенда дори символ на диригентската професия през ХХ век! Обожествяван и разпъван на кръст! Маестрото от Залцбург с респектиращ талант, изискващо съгласие поведение и магнетичен чар; който шофираше луксозните си коли и пилотираше личните си самолети, споделяше приживе: „Само музиката е способна да ме направи истински щастлив!“. „Мога да подмина някоя фалшива нота, но ако се свири в погрешно темпо – ставам агресивен. Същото е при летенето: не забелязваш скоростта. Щастието се идентифицира с усета за точно определен ритъм“. Именно точно този ритъм го изведе на върха и до впечатляващия брой концерти и оперни представления – 6000.
Действащи лица и изпълнители в „Тристан и Изолда“:
• Тристан – Рамон Винай, тенор
• Крал Марк – Лудвиг Вебер, бас
• Изолда –Марта Мьодл, сопран
• Курвенал – Ханс Хотер, бас
• Мелот – Херман Уде, баритон
• Брангена – Ира Маланюк, мецосопран
• Овчар – Герхард Щолце, тенор
• Кормчия – Вернер Фаулхабер, баритон
• Млад моряк – Герхард Унгер, тенор
Байройтски фестивален хор и Байройтски фестивален оркестър
Диригент – Херберт фон Караян
Съдържание на операта „Тристан и Изолда“ от Рихард Вагнер
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg