Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поезия, сатира, опозиция – Трифон Кунев

Снимка: архив

Трифон Кунев е едно от най-премълчаваните имена в българската литература. Поет, сатирик, публицист, общественик на ХХ век, той буквално живее няколко живота в различни като политически ред Българии. В неговата юбилейна година на 21 февруари в НБУ бе организиран първият научен форум, посветен на Трифон Кунев.

А като книжно изражение от това събитие се появи и книгата „Поезия, сатира, опозиция Трифон Кунев“ от поредицата библиотека „Присъствие“ със съставител Пламен Дойнов.

Сборникът съдържа текстове от Светлана Стойчева, Николай Димитров, Морис Фадел, Надежда Александрова, Антоанета Алипиева, Михаил Неделчев, Мария Огойска, Методи Методиев, Ясен Бориславов, Пламен Дойнов, както и специален дял „Критически архив“ – отзиви и статии за творчеството на Трифон Кунев през годините.

Трифон Кунев се подрежда сред важните представители на българския символизъм, а в хумористичната литература образците, които създава, са много и значими. Емблематична остава неговата книга с фейлетони от 1946 година „Ситни-дребни като камилчета“.

Научете повече за изданието и личността на Трифон Кунев от проф. Николай Аретов, част от редакционната колегия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16