Либрето: Фердинанд Лемер по текст от Стария Завет
Действащи лица:
• Далила, жрица на бог Дагон – мецосопран
• Самсон, водач на юдеите – тенор
• Върховен жрец – баритон
• Абимелех, сатрап на Газа – бас
• Старият юдеин – бас
Действието се развива в Газа, Палестина, в библейско време (1150 г. пр.Хр.)
Първо действие
Евреите са се събрали на площада пред храма на Дагон. Те се молят на своя Бог за избавление. Самсон, който притежава огромна физическа сила, ободрява съотечествениците си. Всички са обнадеждени и са готови да последват Самсон в борбата за освобождение. Идва сатрапът Абимелех, придружен от своите приближени и от отряд филистимски войни. Той заплашва надменно евреите и войниците му ги нападат. Самсон се изправя срещу Абимелех, изтръгва меча от ръцете му и го убива. Войниците се разбягват, а евреите тръгват след тях. Върховният жрец се заклева да отмъсти на Самсон. Той предсказва неговата гибел: смъртта му ще дойде от жената, която той обикне. Започва празникът на пролетта. От храма излизат филистимски девойки заедно с прекрасната Далила и започват да танцуват. Красивата жрица се приближава до Самсон и му признава любовта си – тази нощ тя ще го очаква. Самсон не може да откъсне очи от нея. Един стар евреин го предупреждава да не се доверява на филистимката, но Самсон вече е напълно завладян.
Второ действие
В градината пред дома си Далила очаква идването на Самсон. Приближава буря. Появява се Върховният жрец, който я съветва да научи тайната на свръхчовешката сила на Самсон. Далила се заклева, че ще направи всичко, за да унищожи врага на своя народ. Идва Самсон, измъчван от противоречия. Той се колебае между силната страст към филистимката и дълга към народа си. Евреинът съобщава на Далила, че всъщност е дошъл, за да се сбогуват. Но Далила е неустоима. Загубил власт над себе си Самсон и признава любовта си. Сред страстните думи тя го пита за тайната на силата му. Въпросът смущава еврейския войн. Далила го предизвиква, нарича го страхливец и влиза в дома си. Самсон се спуска след нея. В небето отекват гръмотевици. Тъмни сенки се появяват в градината – това са филистимските войни, които очакват сигнала на Далила. Изведнъж тя се появява тържествуваща на балкона с отрязаната коса на Самсон в ръцете си. Тайната на еврейския водач е разкрита и силата му е отнета. Войниците се спускат към безпомощния враг.
Трето действие
Евреите скърбят за загубата на своя вожд и за неговото отстъпление от Бога на бащите им. В подземието ослепеният Самсон е прикован към воденичен камък, който трябва да върти непрекъснато. След неговото залавяне евреите отново са роби на филистимците. Самсон чува стенанията на пленените и техните упреци. Идват филистимски войници и го отвеждат.
Във вътрешността на храма на Дагон цари веселие – филистимците празнуват победата над евреите. Стражите довеждат окования Самсон. Малко момче го води сред тълпата, всички започват да му се подиграват. Далила с насмешка му припомня минутите прекарани в нейните обятия. Върховният жрец заявява пред всички, че ще стане юдеин, ако бог Йехова върне зрението на Самсон. Евреинът издига ръце към небето и моли за помощ. Започват жертвоприношенията, чиято кулминация ще бъде поклонът на Самсон пред статуята на Дагон. Под звуците на триумфален химн момчето води слепеца между две огромни колони. Евреинът се навежда към момченцето и му казва бързо да напусне храма. Химните и вакханалията достигат своя апогей. Самсон обхваща двете колони и моли Бога за последно да го дари с нечовешката му сила. Колоните се сриват, а заедно с тях и храмът. Руините погребват всички филистимци, заедно със Самсон и Далила.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg