Изложба живопис на Десислава Минчева, озаглавена „Мъжете“, се открива в Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“. Експозицията включва вълнуващи, великолепни портрети и изящни фигури. Десислава Минчева открива красота и предизвикателство в мъжката физика.
„Произведенията ѝ провокират съзидателните сили на човешката природа към размисъл, към творчество и вдъхновяват за живот. Застанал пред творбите ѝ, човек неусетно се озовава във философски, естетически и морални измерения, където би могъл да потърси отговори за преходното и непреходното, за тленността и вечността, за реалността и идеалите.“
Десислава Юлий Минчева е родена 1956 г. в София. През 1981 г. завършва Националната художествена академия, специалност „Живопис“ в класа на акад. Светлин Русев. Нейни произведения са притежание на: НХГ, СГХГ, галерии и частни колекции в България и в чужбина (Франция, Великобритания, Германия, Белгия, Гърция, Италия, Финландия, САЩ, Китай). По-важни колекции: на Юго Вутен (Белгия), на д-р Петер Лудвиг (Германия), в музея на Академията в Сиан (Китай), на акад. Светлин Русев (България).
Повече от 50 са самостоятелните ѝ изложби в България и в чужбина: Франция, Германия, Финландия, Македония, Австрия, Китай. Участие в Есенния салон в Париж (1991, 1992); участие в Артекспо, Ню Йорк (2001, 2002); участие на изложението в Ханджоу, Китай (2012); участие в съвместен проект „Балет“ между посолството на САЩ и СГХГ (2005).
Фотография: „Моите доказателства“, галерия „Академия“, София (2008) и „Китай – фрагмент“, галерия „Академия“, София (2012). Автор на книга с есета за съвременни български художници и куратор на изложба с представените автори (2008).
Награди: Златен медал на конкурс за рисунка на фондация „Агаци“, Италия.
Гост-професор в акдемиите: „Брера“, Милано; Екол де бо з”ар”, Париж; Университет на Барселона, Испания; Академия „Ла Есмералда“, Мексико сити; Академиите в Сиан и Ханджоу, Китай (многократно). Куратор на изложбата „20 съвременни български художници“ в Хангжоу, Китай (2014). Професор в катедра „Рисуване“ на НХА, София.
"Нашият ден" пренася своите слушатели в Карлово – родното място на Васил Левски – където с празнични инициативи ще бъде отбелязан 18 юли. Повече за честването на годишнината от рождението на Апостола разказва историкът Дора Чаушева , директор на Национален музей "Васил Левски". Чаушева изразява своята радост от това, че все повече места в..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с историка Иван Кънчев , автор на сайта "Българска история" – за неразказаните истории за Апостола на свободата и последните открития, които допълват дълбокия образ на националния ни герой. Кънчев изтъква, че призванието на историците е да защитават историята дори..
В Перник отбелязват рождението на Васил Левски. Пред паметника на Апостола ще се състои церемония, за която разказва ПР на Община Перник Адриан Скримов пред редактора Таня Любенова – чуйте!
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg