Изложба живопис на Десислава Минчева, озаглавена „Мъжете“, се открива в Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“. Експозицията включва вълнуващи, великолепни портрети и изящни фигури. Десислава Минчева открива красота и предизвикателство в мъжката физика.
„Произведенията ѝ провокират съзидателните сили на човешката природа към размисъл, към творчество и вдъхновяват за живот. Застанал пред творбите ѝ, човек неусетно се озовава във философски, естетически и морални измерения, където би могъл да потърси отговори за преходното и непреходното, за тленността и вечността, за реалността и идеалите.“
Десислава Юлий Минчева е родена 1956 г. в София. През 1981 г. завършва Националната художествена академия, специалност „Живопис“ в класа на акад. Светлин Русев. Нейни произведения са притежание на: НХГ, СГХГ, галерии и частни колекции в България и в чужбина (Франция, Великобритания, Германия, Белгия, Гърция, Италия, Финландия, САЩ, Китай). По-важни колекции: на Юго Вутен (Белгия), на д-р Петер Лудвиг (Германия), в музея на Академията в Сиан (Китай), на акад. Светлин Русев (България).
Повече от 50 са самостоятелните ѝ изложби в България и в чужбина: Франция, Германия, Финландия, Македония, Австрия, Китай. Участие в Есенния салон в Париж (1991, 1992); участие в Артекспо, Ню Йорк (2001, 2002); участие на изложението в Ханджоу, Китай (2012); участие в съвместен проект „Балет“ между посолството на САЩ и СГХГ (2005).
Фотография: „Моите доказателства“, галерия „Академия“, София (2008) и „Китай – фрагмент“, галерия „Академия“, София (2012). Автор на книга с есета за съвременни български художници и куратор на изложба с представените автори (2008).
Награди: Златен медал на конкурс за рисунка на фондация „Агаци“, Италия.
Гост-професор в акдемиите: „Брера“, Милано; Екол де бо з”ар”, Париж; Университет на Барселона, Испания; Академия „Ла Есмералда“, Мексико сити; Академиите в Сиан и Ханджоу, Китай (многократно). Куратор на изложбата „20 съвременни български художници“ в Хангжоу, Китай (2014). Професор в катедра „Рисуване“ на НХА, София.
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg