Има една популярна шега, според която раят е място, където готвачите са италианци, французите – любовници, англичаните – политици, а немците – инженери, а адът е мястото, където италианците са инженери, германците – любовници, французите – политици, а англичаните – готвачи.
Изобилието от подобни шеги показва, че ние обичаме да обобщаваме за удобство образа на другите, както и на самите себе си. Вероятно всеки, когото попитате, ще ви опише народа си като трудолюбив, гостоприемен и притежаващ сила на духа.
Винаги е интересно и любопитно обаче как ни виждат хората отвън (особено пък нас, българите, с традиционната ни загриженост "да не се изложим пред чужденците".)
"Компас на ценностите" от Мандийп Рай е проницателна, инитригуваща и деликатна момента снимка на ценностната скала на 101 държави, между които и България.
Мандийп Каур Рай Дилон е световен експерт по ценностите, тя работи с компании, институции и хора по целия свят. Била е в над 150 държави и е правила репортажи като журналист за „Би Би Си Свят”, „Ройтерс” и др. Следвала е философия, политика и икономика, има магистърска степен по развитие от Лондонското училище по икономика и по бизнес администрация от Лондонското бизнес училище. Има докторска степен по глобални ценности.
Онова, което прави впечатление на авторката, е, че във всяка страна има нещо едновременно явно доловимо и неизказано в отношенията между хората, особен вид културен език, който определя много от аспектите на всекидневния живот.
Понякога то е до такава степен пред очите на хората от съответната страна, че те са спрели да го забелязват, но е видимо и различимо веднага от чужденците.
Онова, което Рай забелязва за българите е постоянната загриженост за здравето. У нас то не е тема табу в светските разговори, напротив, отчетът на физическото състояние, дискомфорт, средства за лечение и рецепти са онова, което е за англичаните разговорът за времето.
От книгата научаваме къде ценят най-много поезията, за кои водеща е точността и дисциплината – отговорите невинаги съвпадат с очакванията ни и това е най-интересното.
Този тип изследвания винаги са интересни и любопитни – те ни предлагат възможност да сверим собствените си познания за различни народи в глобализирания свят, да проверим доколко верни са стереотипите да научим нещо неочаквано и ново.
Чуйте повече за "Компас на ценностите" в разговора на Дарина Маринова с редакторката на книгата Даниела Атанасова.
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg