Първото театрално представление в България е изнесено на 30 октомври 1849 г. във Видин от унгарските емигранти, пребиваващи в града след разгрома на национално-демократичната революция от 1948-1949. Какво се случва с театралното изкуство сега в този крайдунавски град? Дейвид Славчев, директор на Видинския драматичен театър „Владимир Трандафилов“, разказва в "Нашият ден":
Историята
"Сградата на театъра е прекрасна. Най-интересното е, че навремето пиесите са се играли в читалищата, а тази сграда е първата, построена за целите на театъра в България. Била е със стъклен покрив, тъй като тогава светлина от прожектори не е имало. Наскоро се направи един сериозен ремонт на сграда – възстанови се автентичния ѝ вид. Ние се обърнахме към обществото, за да можем да направим възпоменателен надпис. И трябва да пише, че това е театър. А един хубав скъп надпис, какъвто заслужава тази сграда, струва много пари. През 1891 г. хората са събрали пари и са построили тази сграда. Да вярно е, че се обезлюдява, но сега хората са повече от тогава и са по-богати."
Пандемията
"Пандемията виси като дамоклев меч не само пред нас. Ето, в София се затвориха театри, спряха да работят, защото има доста заразени. Засега ние нямаме такъв случай. Работим усилено – репетираме, възстановяваме една комедия на Дарио Фо "Време за мъже", от 9 ноември започваме "На четири уши" на Питър Шафър. Очакват ни доста неща, ако ни пощади този коварен вирус."
Репертоар
"Извънстоличен театър няма шанса да играе едно представление повече от 10 пъти в града си. Ние гостуваме в близки и далечни градове, неотдавна бяхме в София. А при нас гостуват театри и частни трупи – като навсякъде. Играе се, но хората сега са притеснени заради закритите пространства. Нямаме представа дали ще дойде достатъчно публика. Когато си у дома и салонът е пълен 1/3, е поносимо, но когато си далече, сметка не излиза."
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. В ефир превежда Преслава Павлова. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg