Константина Петкова е от хората, които наричаме истински съвременни будители. Завършила е оперно пеене и оперно-драматична режисура в академия "Санта Чечилия", а в момента нейното име се свързва и с направения от нея артцентър в село Пчеларово, близо до град Добрич.
Там вече доста години се събира цветът на българската интелигенция. Историята на нейния живот е като сценарий на филм, който преминава между България, Италия и САЩ. Голямата си музикална кариера започва като солист в състава "Виртуозите на Рим", с който концертира из цяла Европа. По-късно, докато е в Париж, тя получава покана да замине за САЩ.
Макар да се колебае дълго, в крайна сметка се възползва от предложението и се озовава американския град Блумингтън, където известно време преподава в местния университет. Скоро след това се мести в Ню Йорк, където започва да си сътрудничи с културния елит в града. Прави своя театрална трупа и започва да се развива като театрален режисьор. Дебютното ѝ представление в Ню Йорк "Самодиви, самовили" е на български език, а в процеса на работа по текста тя си сътрудничи с големия наш писател Емилиян Станев.
След премиерата се запознава и с Христо Явашев - Кристо, с когото по-късно решават да направят още едно българско представление – "Нестинарки". В разговора на водещата Ирина Вълчанова с Константина Петкова става ясно защо в крайна сметка това представление не се осъществява. Можете да научите още и за кариерата ѝ на актриса и работата и познанствата ѝ с личности като Федерико Фелини, Микеланджело Атониони и Милош Форман.
А в края на разговора – изключително интересна история за създаването на артцентъра в родното ѝ село Пчеларово, където Константина Петкова продължава завета на своя дядо.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg