Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Стойчо Кацаров: Незабавно да се премахнат лимитите на изследванията в извънболничната помощ

Здравната каса и здравното министерство да направят списък с лекарства, които се използват при домашните лечения на коронавирусна инфекция, и изписани на рецепта, те да бъдат 100% безплатни за пациента

Д-р Стойчо Кацаров
Снимка: БГНЕС

3414 са новите случаи на коронавирусна инфекция при направени 8885 PCR теста. Това показват данните в Единния информационен портал към полунощ. Починалите с коронавирус за последното денонощие са 72, оздравели са 873. 4768 са пациентите с Covid-19 в болници, 284 от тях са в интензивни отделения. Потвърдените случаи в България вече са над 90 000, активни са 61 168. 

Управлението на коронакризата в България коментира в "Нашият ден" д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването.

Доболничната помощ през тази седмица

"Не виждам някаква съществена промяна в извънболничната помощ. Имаше отчаяни призиви да се дадат електронни направления за тестване, което трябваше да стане до края на миналата седмица. Това още не е станало и не се вижда в обозримо бъдеще да стане."

Успяват ли личните лекари да се справят

"Това, което знам и виждам, е, че има много лични лекари, които си вършат работата – по телефона, на място, дори и по домовете. Вероятно има и такива, които избягват да го правят. Не бива да се генерализира. Важният въпрос е свързан направленията за изследване и с лимитите за лекарствата. Тъй като направленията за изследвания с лимитирани, хората в извънболничната помощ са силно затруднени в това да получат безплатни изследвания, когато са болни независимо от какво. Освен това се получи и някакъв дефицит на лекарства, а и самите лекарства не са евтини. И тези две неща съвкупно също влияят на този процес и натиска, на желанието на хората на всяка цена да постъпят в болница – не само защото се страхуват, а и защото е действително по-евтино (изследванията и лекарствата там са безплатни)."

Пунктовете пред болниците

"Това, според мен, беше едно ненужно действие. Вероятно са позволили повече хора да се тестват. Тестването за коронавирус има смисъл, когато се проследят всички контакти на човека с положителен тест и тези контакти се поставят под карантина и се прекъсне веригата на предаване на заразата (това беше успешно в Германия и Южна Корея). У нас държавната администрация не е в състояние да организира проследяване на контактите и поставянето под карантина. А това обезсмисля тестването. Положителният PCR, общо взето, не значи нищо. Почти сигурно е, че ако имате температура, кашлица и кихате, в 99% от случаите причинителят е коронавирус." 

Политиката и политическото говорене в здравната криза 

"Да, това като че ли пречи. Бих предложил нещо по-рационално, което със сигурност ще намали натиска над болниците. Едното е незабавно да се премахнат всички лимити на изследванията в извънболничната помощ, вкл. и изследванията за коронавирус. И второто – Здравната каса и здравното министерство биха могли да направят списък с лекарства, които се използват при домашните лечения на коронавирусна инфекция, които, изписани на рецепта, да бъдат 100% безплатни за пациента. Така хората биха били спокойни, че в болница или извън болница ще получат безплатно лечение на коронавирус. Това е напълно възможно."

Връзката лекар – аптека – пациент

"Да, не беше подготвена здравната система, лошо е организирана, мерките се прилагат и отменят хаотично и това създава допълнителен стрес и напрежение в системата. Като например прословутият Координационен център в София за нуждите на настаняването на болни – тази седмица решиха да го закрият... Самото му създаване беше изстрел във въздуха."

Мерките през седмицата

"Мерките да се носят маски на закрито са подходящи. Зеленият коридор за възрастни хора – също. Това е вид фокусирана защита върху най-уязвимата част от населението. Аз лично имам възражение, че сега се забранява на възрастните хора да пазаруват извън рамките на тези два часа. Това малко граничи с държавен произвол. Такова ограничаване на права е недопустимо. Мисля също, че не беше необходимо да прекъсват обучението на учениците." 

Д-р Кацаров коментира и раеорганизацията на болничната помощ.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05