Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Павлина Михайлова:

Ще се разшири ли мрежата от центрове за даряване на кръвна плазма

Благоевград и Бургас – съществени и задължителни пунктове

| обновено на 16.11.20 в 12:59
Снимка: лечение с кръвна реконвалесцентна плазма кръводаряване / Снимка: БГНЕС

През последните седмици все повече стават апелите за даряване на кръвна плазма, необходима за лечението на Covid-19. Премиерът Бойко Борисов поиска от министъра на здравеопазването да се осигури възможност за даряване на кръвна плазма не само в София, но и в страната, от пациенти преболедували Covid-19. Ръководството на държавното обвинение призова всички прокурори, следователи и съдебни служители, преболедували Covid-19 и възстановили се от инфекцията, да подкрепят кампанията за даряване на рековалесцентна плазма. Главният прокурор Иван Гешев лично подкрепи инициативата на Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите за набиране на средства за купуване на апарат за плазмафереза за болница в нуждаещ се регион. Основните изисквания към кръводарителите са да бъдат на възраст между 18 и 65 години и да тежат над 50 килограма. Даряването може да стане, след като са минали най-малко 40 дни след последния им отрицателен PCR тест и здравословното им състояние не изисква прием на лекарства.

Пътят на животоспасяващата плазма в условията на пандемия, ще се разшири ли мрежата от центрове за даряването ѝ и как този метод може да помогне до 24 часа на болния – д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружението за лечение на Covid-19 с реконваленсцентна плазма, коментира темата в "Нашият ден".

Има ли апарати

"До днешния ден имаше три апарата за даряване на плазма, т.е за извършване на процедурата плазмафереза* – един във ВМА, два – в Националния център по трансфузионна хематология, а от днес вече има още един апарат – и това е голямата новина, която чакаме от няколко месеца. В Центъра във Варна вече работи отделение по даряване на плазма. Това ще облекчи много Националния център по трансфузионна хематология. През последния месец имаше тълпи от хора от цяла България, които желаят да дадат плазма. Предстоящи са Плевен, Пловдив и Стара Загора. Четирите регионални центъра кандидатстваха за финансиране от ЕК

Действията на институциите

"Разбрах, че вчера проф. Ангелов (здравният министър – бел.ред) е казал в Шумен, че вече една седмица се работи по законодателни промени за това и на други места, освен тези четири центъра, да събират плазма. Ние сме сдружение в обществена полза, ние работим за това лекарите да имат плазма, хората, които искат да даряват, да знаят къде да отидат, да имат възможност да дарят плазма. Апаратите са втора употреба, в което няма нищо лошо (струват около 20-30 хил. лв.), защото нов апарат може да дойде чак след 3-4-5 месеца... Докато средствата за апаратите втора употреба могат да се съберат от един град... Хората не искат нищо от държавата... Ние настояваме да бъде дадена възможност на лекарите да имат на разположение плазма, да не се притесняват, че е минал 12-13 дни от заболяването на болния и вече се пропуска шансът да му се помогне... и хората, които искат да дарят, да могат да помогнат."

Д-р Павлина Михайлова предложи Благоевград и Бургас като съществени и задължителни като пунктове за даряване на кръвна плазма

Чуйте повече в звуковия файл.

Плазмафереза – *Терминът е с гръцки корени, като в буквален превод означава отстраняване, извличане на плазма (аферезис от гръцки означава извличам). По същество представлява процес на отделяне на течната съставка на кръвта (плазмата) от кръвните клетки, като за целта се прилагат различни методики. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39