Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мъмфидънт", Женя Димитрова, разказа повече за инициативата и ползите от нейното приложение.
"В България все още няма официална статистика за броя на жените, които преминават през подобни психологически предизвикателства. Това ни накара да търсим ефективно решение на този проблем", сподели Димитрова. Именно така се ражда идеята за "Мъмфидънт" – виртуален психологически асистент, който осигурява подкрепа на майките по всяко време на денонощието.
Виртуалният терапевт работи на базата на въпроси, които майките задават. Той предоставя персонализирани, научно обосновани отговори, оформени в структуриран разговор. "Имитираме комуникация със специалист, използвайки голяма база данни от внимателно подбрани научни изследвания. Чрез изкуствен интелект успяваме да поднесем тази информация по достъпен и разбираем начин", обяснява Димитрова.
Платформата има за цел не само да предложи моментална подкрепа, но и да повиши информираността относно следродилната депресия, насърчавайки жените да потърсят професионална помощ при нужда. Виртуалният терапевт предлага удобен и дискретен начин за получаване на насоки и съвети, които могат да допринесат за по-доброто психично здраве на майките.
Слушайте!
Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg