Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент", Женя Димитрова, разказа повече за инициативата и ползите от нейното приложение.
"В България все още няма официална статистика за броя на жените, които преминават през подобни психологически предизвикателства. Това ни накара да търсим ефективно решение на този проблем", сподели Димитрова. Именно така се ражда идеята за "Мамфидент" – виртуален психологически асистент, който осигурява подкрепа на майките по всяко време на денонощието.
Виртуалният терапевт работи на базата на въпроси, които майките задават. Той предоставя персонализирани, научно обосновани отговори, оформени в структуриран разговор. "Имитираме комуникация със специалист, използвайки голяма база данни от внимателно подбрани научни изследвания. Чрез изкуствен интелект успяваме да поднесем тази информация по достъпен и разбираем начин", обяснява Димитрова.
Платформата има за цел не само да предложи моментална подкрепа, но и да повиши информираността относно следродилната депресия, насърчавайки жените да потърсят професионална помощ при нужда. Виртуалният терапевт предлага удобен и дискретен начин за получаване на насоки и съвети, които могат да допринесат за по-доброто психично здраве на майките.
Слушайте!
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Легендата разказва, че старовремската софра и рецептите, съхранени в семействата и родовете на русенското село Бабово, са завещани от баба Ханджийка. Селото е на 1 км от главния път между Русе и Силистра и от древни времена там имало ханче, което се стопанисвало от баба Ханджийка. Тя се прочула с вкусните гозби и гостоприемство. След време..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg