Очаква се България да обяви вето на рамката за Скопие. Страната ни настоява, преди да даде зелена светлина за членство на Северна Македония в ЕС между нас и западната ни съседка да бъдат изяснени въпросите за общата ни история и езика. Макар вчера дипломатически източници да твърдяха, че все още има възможност преговорните рамки за Северна Македония и Албания да бъдат одобрени до края на годината, днес не се очаква пробив по българската позиция.
Историкът и член на Междуведомствената комисия между София и Скопие проф. Иван Илчев коментира в "Нашият ден":
"Има едно специфично отношение към нас, което, за съжаление според мен, се дължи на един комплекс, възпитаван от 100 години антибългарска пропаганда."
Според проф. Илчев трябва и двете страни да проявяват разум. "Не може да заявяват на Екатерина Захариева, че ще ѝ бъде забранено да стъпва на македонска земя... Доколкото си спомням, Македония никога не е правила подобни декларации по време на дългогодишните си преговори с Гърция, която също ги спираше."
Сегашната ситуация
"Подходихме лаически – трябваше да има, според мен, голяма група, която да прецени много внимателно какви са ползите и какви са евентуалните минуси от присъединяването на Македония към ЕС. В тази група трябваше да има специалисти по икономика, военни специалисти, специалисти по стратегия, специалисти по култура, а не рецепти да дават културолози и политолози, които нито са влизали някога в архив, нито имат представа от положението.
Плюсове и минуси на македонското членство в ЕС
"Има някои минуси, но има и много плюсове. Ние имаме нужда от приятел на запад от нас, но въпросът е доколко ще бъде приятел, тъй като само преди 2 дни ръководителят на втората по големина партия в Македония – ВМРО-ДПМНЕ – заяви, че Македония никога няма да се откаже от своята история и никога няма да се откаже да подкрепя македонско малцинство в България. И тези думи не отговарят на насоките на европейското сътрудничество."
Проф. Илчев акцентира, че от героите, за които се водят споровете, нито Самуил, нито Гоце Делчев влизат в пантеона на историческите личности в Европа. "Те са герои на един ъгъл в Европа, на два изключително малки народа, и колкото и да ни е неприятно да го казваме, те, както и нашата история, не принадлежат към културното наследство на Европа..."
Историкът обобщи, че трябва да се държим цивилизовано – като две държави, които винаги ще бъдат съседи, които винаги ще имат икономически, политически и културни взаимоотношения – а не като малки деца.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg