Какво означава оповестяването на предварителните резултати от изпитанията на вече 3 ваксини – американските "Pfizer" и "Модерна", и руската "Спутник 5". По какво се различават и какви въпроси стоят пред учените?
Д-р Никола Кереков – молекулярен биолог и имунолог с анализ на резултатите на клиничните изследвания на една от ваксините срещу Covid-19.
"Двете ваксини на "Pfizer" и "Модерна" доста си приличат. Те се основават на една и съща технология – т.нар. "информационни RNK ваксини – това са ваксини, които съдържат генетична информация в себе си, която се инжектира вътре в организма, попада в клетките. Те използват тази генетична информация, за да произведат компоненти на вируса, които след това се представят по повърхността на човешките клетки. След това имунната система се активира и произвежда токсичен имунен отговор срещу тези вирусни компоненти.
Руската ваксина е представител на друга технология. Това са т.нар. "векторни ваксини". Те използват безобидни вируси, в които е вкаран генетичен метериал, съдържащ компоненти на новия коронавирус. Тези безобидни вируси извършват имитация на заразяване на човешки клетки и отново се произвеждат компоненти на вируса.
Предварителните резултати трябва винаги да бъдат приемани с известна нотка на съмнение, смята д-р Кереков. "Това все още не представляват реални резултати, не е цялата научна информация. От една страна, са форма, под която компаниите гарантират доверието към себе си. От друга, съдържат информация, която може да се екстраполира от научна гледна точка. Най-важната такава информация е за въпросната ефикасност."
Трябва да бъде направено разграничаване между два термина – единият е "ефикасност", а другият – "ефективност". Ефикасност означава каква успеваемост е демонстрирала ваксината при идеални условия (т.е. при нейните клинични изпитвания в различни болници). Ефективност е термин, който означава каква ще бъде успеваемостта на ваксината в реални условия и сред много етнически и възрастови групи. Обикновено ефективността винаги е по-ниска от ефикасността."
И трите ваксини отбелязват многообещаваща ефикасност, много над очакваната... Друг е въпросът колко продължителен ще бъде осигуреният имунитет, не знаем също дали всички хора ще демонстрират еднакъв имунитет."
Как ще бъдат съхранявани ваксините
"Това е сериозен проблем пред информационните RNK ваксини – тези молекули са доста нестабилни, имат нужда да бъдат съхранявани на доста ниска температура (при "Pfizer" това е –70 градуса!)."
Дали ваксината ще промени еволюцията на самия вирус? "Това тепърва ще бъде изследвано в реално време, докато текат изпитанията на ваксината. Вирусът ще започне да посреща ваксината с индуциран специфичен отговор тези ваксини. Логичният ход на вируса би бил да започне еволюция по посока на избягване на въпросния имунитет, за да може да заразява повече хора. Това невинаги обаче е лоша новина. Защото понякога вирусът, в опита си да се адаптира към имунитета от ваксината, може да стане по-малко патогенен."
Кога ще бъдат готови за разпространение и за кого първо ще има от новите ваксини – чуйте подробности в звуковия файл.
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg