Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Радев за първите правила на ЕП за регулация на Изкуствения интелект

| обновено на 23.11.20 в 10:09
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В края на миналия месец Европейският парламент прие първите правила за регулация на Изкуствения интелект. Какви насоки дават те, обяснява в "Нашият ден" евродепутатът Емил Радев:

"ЕП прие три доклада. Те очертават как Евросъюзът може да регламентира използването на Изкуствения интелект – в областта на етичните стандарти, гражданската отговорност и правата върху интелектуалната собственост. Изкуственият интелект ускори промените в живота ни и през последните години се утвърди като фактор за икономически растеж. Обработвайки големи масиви от данни, свързвайки технологии, ИИ доведе до трансформации, които изискват да действаме значително по-адаптивно."

Налага се бързо да запълним белите петна в настоящото законодателство

"В центъра на правната рамка, която е необходимо да изготвим, са нуждите на хората. Голямо предизвикателство е как да осигурим лостове за контрол, без да спираме растежа, как да защитим европейските граждани, без да ограничаваме прекомерно и бизнеса."

Емил РадевЗаконодателното предложение на ЕК се очаква в началото на следващата година

"Но ЕП е сред първите институции, които отправят препоръки какво следва да включват правилата. Именно единият от докладите призовава ЕК да представи нова нормативна рамка, която да очертае етичните принципи и правните задължения. Трябва да имаме ясни правила, котио да се спазват при разработването, внедряването и използването на ИИ, роботиката, и свързаните с тях технологии, вкл. софуер, алгоритми и данни."

ЕП акцентира и върху отговорността

"Гласуваната законодателна инициатива на колегата от ЕНП Аксел Фос призовава бъдещата рамка за гражданска отговорност да предвиди лицата, управляващи високорискови технологии с ИИ, да носят отговорност в случай на причинени вреди."

Чуйте повече подробности в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03