„Панаир на суетата“ ще има в Благоевградския театър „Никола Вапцаров“. На 26 ноември от 19 часа зрителите за първи път могат да гледат новия прочит на едноименната класика на Уилям Такъри, със сценичната адаптация на Кейт Хамил. Режисьор на спектакъла е директорът на театъра Маргарита Мачева.
Макар и да е написан през далечната 1848 година, романът на Такъри е по-актуален от всякога. Той се занимава с проблемите на съвременното общество – амбицията, суетата, стремежът към върха и цената, която всеки е готов да плати, за да го достигне. Скиците на английското общество всъщност са щрихи на обществото въобще. В тази непреходна история за лицемерието на елита всичко се оказва театрална сцена, а хората са обикновени марионетки.
Неслучайно в представлението на Благоевградския театър публиката ще може да види „Панаира на суетата“, представен като театрална постановка, в която актьорска трупа, ръководена от режисьор, я превежда през интригуващата история за колелото, което се завърта от бедността към богатството, и обратно, и така променя съдбите на героите.
Главният персонаж в панаира е и един от най-прочутите женски образи, изграждани някога – Ребака (Беки) Шарп. Именно нейният образ е прототипът и вдъхновението за създадената по-късно Скарлет О’Хара. Тя е дръзка жена, която не се спира пред нищо, за да осъществи мечтите си. С ужасяваща решителност, прилагайки цялото си остроумие, амбиция и сексапил, Беки си проправя път към висшето общество, което, по описанието на автора, никога не е било по-негостоприемно, отколкото през първата половина на XIX век.
В ролята на Беки е Мариана Бонева.
„Мисля, че за първи път ми се случва да изиграя персонаж, който търпи такова голямо развитие и виждаме десет години от живота му на сцената, в тези два часа, в които трае спектакълът. И това преобразяване, защото – да, той е един и същи човек, но минавайки през всичките перипетии, той става различен, това някак си ме вълнува през цялото време и с режисьора се опитваме да го достигнем. Хубавото в цялото нещо е, че Маргарита Мачева много добре знаем откъде тръгваме и докъде трябва да стигнем и успява да ни води през целия път. И се надявам на 26-и публиката да усети цялата тази атмосфера“, сподели актрисата в „Артефир“. Тя определя превъплъщението си в Беки Шарп като „голяма хапка“. Актьорският състав и хората, които стоят зад сцената, са тези, които ѝ помагат да изгради образа напълно.
Всички персонажи (както мъжки, така и женски), с които нейната героиня и тази на Гергана Цакова, в ролята на най-добрата приятелка на Беки – Амелия Седли, се сблъскват по пътя си към върха – са изиграни от актьорите Нено Койнарски, Аладин Алиибрахим, Божидар Йорданов, Иван Николов и Теодор Куков. Сценографията е дело на Марина Райчинова, музиката – на композитора Петър Дундаков, а хорегораф е Мариана Йотова.
В сценографията най-силно впечатление прави блестящата завеса, съставена от 23 600 ръчно нанизани мъниста, за чието изработване, и то в срок, помагат дори жителите на Благоевград.
За актуалността на романа, стремежите на съвременното общество и желанието на актьорите да се срещат най-накрая с публиката на „Панаир на суетата“ Мариана Бонева разказва в звуковия файл.
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите. В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..
Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят. Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..
Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..
Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното". В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..
Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg