„Панаир на суетата“ ще има в Благоевградския театър „Никола Вапцаров“. На 26 ноември от 19 часа зрителите за първи път могат да гледат новия прочит на едноименната класика на Уилям Такъри, със сценичната адаптация на Кейт Хамил. Режисьор на спектакъла е директорът на театъра Маргарита Мачева.
Макар и да е написан през далечната 1848 година, романът на Такъри е по-актуален от всякога. Той се занимава с проблемите на съвременното общество – амбицията, суетата, стремежът към върха и цената, която всеки е готов да плати, за да го достигне. Скиците на английското общество всъщност са щрихи на обществото въобще. В тази непреходна история за лицемерието на елита всичко се оказва театрална сцена, а хората са обикновени марионетки.
Неслучайно в представлението на Благоевградския театър публиката ще може да види „Панаира на суетата“, представен като театрална постановка, в която актьорска трупа, ръководена от режисьор, я превежда през интригуващата история за колелото, което се завърта от бедността към богатството, и обратно, и така променя съдбите на героите.
Главният персонаж в панаира е и един от най-прочутите женски образи, изграждани някога – Ребака (Беки) Шарп. Именно нейният образ е прототипът и вдъхновението за създадената по-късно Скарлет О’Хара. Тя е дръзка жена, която не се спира пред нищо, за да осъществи мечтите си. С ужасяваща решителност, прилагайки цялото си остроумие, амбиция и сексапил, Беки си проправя път към висшето общество, което, по описанието на автора, никога не е било по-негостоприемно, отколкото през първата половина на XIX век.
В ролята на Беки е Мариана Бонева.
„Мисля, че за първи път ми се случва да изиграя персонаж, който търпи такова голямо развитие и виждаме десет години от живота му на сцената, в тези два часа, в които трае спектакълът. И това преобразяване, защото – да, той е един и същи човек, но минавайки през всичките перипетии, той става различен, това някак си ме вълнува през цялото време и с режисьора се опитваме да го достигнем. Хубавото в цялото нещо е, че Маргарита Мачева много добре знаем откъде тръгваме и докъде трябва да стигнем и успява да ни води през целия път. И се надявам на 26-и публиката да усети цялата тази атмосфера“, сподели актрисата в „Артефир“. Тя определя превъплъщението си в Беки Шарп като „голяма хапка“. Актьорският състав и хората, които стоят зад сцената, са тези, които ѝ помагат да изгради образа напълно.
Всички персонажи (както мъжки, така и женски), с които нейната героиня и тази на Гергана Цакова, в ролята на най-добрата приятелка на Беки – Амелия Седли, се сблъскват по пътя си към върха – са изиграни от актьорите Нено Койнарски, Аладин Алиибрахим, Божидар Йорданов, Иван Николов и Теодор Куков. Сценографията е дело на Марина Райчинова, музиката – на композитора Петър Дундаков, а хорегораф е Мариана Йотова.
В сценографията най-силно впечатление прави блестящата завеса, съставена от 23 600 ръчно нанизани мъниста, за чието изработване, и то в срок, помагат дори жителите на Благоевград.
За актуалността на романа, стремежите на съвременното общество и желанието на актьорите да се срещат най-накрая с публиката на „Панаир на суетата“ Мариана Бонева разказва в звуковия файл.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg