Немислимо е днес да си представим развитието на която и да е област от живота ни без новите технологии. Как те променят живота на хората с увреждания и проблеми в комуникацията; какви възможности за себеизразяване им предоставят; достъпни ли са за нуждаещите се от тях и в България.
За всичко това разговаряхме в предаването от 23 ноември. Наш събеседник беше доц. Морис Гринберг – преподавател в департамента „Когнитивна наука и психология“ на НБУ и председател на Фондация АСИСТ Помагащи технологии.
За трета поредна година Фондацията организира международна конференция, на която световноизвестни специалисти споделиха своя опит и съвременни подходи в областта на допълващата и алтернативна комуникация (ДАК) за деца и възрастни със затруднения в комуникацията.
В конференцията активно участие взеха и хора, ползващи съвременната технология за да преодолеят проблемите в общуването с другите. Чуйте един от тях, Станислав Ников от Бургас:
Третата Международна конференция “Допълваща и алтернативна комуникация”се проведе онлайн. Нашата репортерка Катрин Димитрова я проследи цялата.
В света отдавна е променена философията на подхода към хората с проблеми в комуникацията. Тази философия е отразена и в приетата Конвенция за правата на хората с увреждания, ратифицирана от страната ни приз 2012 г.
На тях се гледа като на хора, които имат право на общуване, на комуникация, на себеизразяване, на полагане на достоен труд. И се питаме кога ли в България ще видим човек с физически дефицити в комуникацията да преподава и обучава като Стивън Хокинг напр. Този въпрос зададохме и на доц. д-р Морис Гринберг.
Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...
Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg