Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За стените на психичното здраве в условия на криза

Калин Гайтанджиев: Изгубили сме умението да бъдем автентични

Децата могат да бъдат най-големите учители, смята психологът

| обновено на 30.11.20 в 10:19

За стените на психичното здраве в условия на криза. Кой ги изгражда? Добре ли е да ги има? Как се отразява това на всеки от нас? Това коментира в "Нашият ден" Калин Гайтанджиев, психолог с професионална практика в затвор и в училище, квалифициран семеен терапевт, герой на филма „Калин и отборът на затвора“. 

"Стените са нашите граници. И когато човек поставя граници, които всъщност са необходими, трябва да си дава сметка какви граници поставя. Дали поставя гумени граници, които не позволяват на никой от системата, в която се намираме, да излезе навън, да види какво е и да се върне, или пък на нищо, което е отвън, да влезе вътре при нас и да ни покаже какво е отвънка, са много опасни. Този тип стени предизвикват сериозни психични заболявания. 

От друга страна, ако няма пък никаква стена, ако нямаме никаква граница, не можем да се идентифицираме с хората, които са до нас. Това, на което уча клиентите си, на което уча и децата в  училище, е да имат умението и да слагат преграда пред себе си и да минават през сложените стени. Всичко в този живот е доста динамично и доста цветно

Добрата стена е умението да даваме заявка за себе си. Да казваме: "Аз съм", "Аз искам" и "Това не ми харесва" – това са необходимите стени/граници, които трябва да имаме умението да слагаме."

Децата могат да бъдат най-големите учители

"Техните реакции са изключително автентични. Те могат да ни покажат какво сме, какво сме били и какво сме загубили. Когато работя със семейства, се опитвам да накарам големия човек, когото детето гледа от долу нагоре с възхищение, да се спомни не само какво е правил, когато е бил дете, а какво чувство е изпитвал, когато с него, бидейки дете, са се отнасяли по определен начин. С децата човек трябва да се държи максимално автентично. Ако се опитва да бъде само внимателен – да им спести всичко, което се случва – детето моментално хваща страха ни, гнева ни, тъгата ни. На децата трябва да се казва абсолютно всичко. Като изключително е важен начинът, по който се прави това. Не можеш да скриеш от дете, че си му ядосан... Ние сме загубили умението да говорим през емоциите и да даваме заявка как се чувстваме, изгубили сме умението да бъдем автентични."

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Попов, Светлозар Желев, Владимир Полеганов

Антиутопията в XXI век – наръчник или предупреждение

Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов –  познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..

публикувано на 17.07.25 в 10:08
Радослав Бимбалов

Свидетели сме на окончателно приключила съдебна реформа, само че от диктатурен тип

Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач.  "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..

публикувано на 17.07.25 в 09:34
Доброволци гасят горски пожар

Над 90% от горските пожари у нас са причинени от човешка намеса

Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..

публикувано на 17.07.25 в 09:30
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46