Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква ще е съдбата на Централната баня в София

Три проекта представиха концепциите си, представящи и бизнесплан, и модел за развитие на Централната баня, на три избрани екипи - “Софийски терми”, „Kengo Kuma & Associates Inc и Ямазаки + Иванова Архитектс” и „Историческа баня”. 

Кое свързва представените проекти и къде са разликите – разговор с арх. Даяна Николова от "Софияплан".

"И трите екипа предлагат Централна баня отново да заработи като термален и балнеолечебен център. И трите екипа изтъкват, че дебитът на минерална вода в Централна баня е достатъчен за предложените от тях съоръжения.

И трите екипа работят с пространството наоколо, отнасяйки се с много грижа към обектите наоколо и акцентирайки на връзката на минералните води с града. 

Концепциите съдържат предложения както за оптималното използване на вътрешните и външни пространства, така и идеи за оползотворяването на минералната вода, подход за съжителство с Музея на София и особено важно – бизнес план и модел за управление. Прави впечатление и че всеки от екипите е съставен от различни експерти и наред с архикетктите и икономистите, с хидролозите и ВиК експертите, намират място и антрополози, културолози, социолози и др. 

Басейн на самия покрив с гледка към Централна София е сред най-любопитните хрумвания на "Софийски терми". Той трябва да бъде с топла вода и да работи целогодишно. В предложението е включен и басейн във вътрешния двор на сградата.

"София – термален град" – това е фокусът на втория проект. Концепцията е дело на японски и български архитекти. Те са членове на японската Kengo Kuma & Associates Inc., както и на българската "Иванова Архитекст". Йоши Ямазаки е на мнение, че не е необходимо банята да се превръща в луксозен СПА център, а по-скоро да си върне облика отпреди 100 години и да служи като "жив музей" в сърцето на столицата. Kengo Kuma & Associates Inc. предлагат двата басейна в лявата и дясната част на сградата да бъдат възстановени. Така северното и източното крило ще заработят като термален център, а през средата ще минава пасаж, който ще свърже площада пред банята с градинката пред Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ).

Синтез между "жив музей" и СПА предвижда третият екип – този на "Историческа баня".

Оттам настояват за възстановяване на всички вътрешни басейни, но и изграждането на нови във вътрешните дворове. Комплексът ще предлага плуване, водна гимнастика, лечебни терапии и СПА услуги, има и идея за информационни кампании за минералните извори и за ресторант на територията на банята.

Площадът пред банята ще бъде разнообразен с водни ефекти и чешми, а ул. "Искър" ще се превърне в споделено пространство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30