Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на футбола

Футболът едва ли има нужда от специален ден за честване, ако питате милиардите му почиататели по света. Няма друга игра, която така да обединява хората и да заличава социалните и националните различия, социалния статус и темперамента.

В рамките на 90 минути, грижите, проблемите и всекидневието ни спират да съществуват и ние сме в плен на играта. Футболът е достъпна и демократична игра – не са нужни специални условия и екипировка. Много от днешните футболни звезди са момчета със скромен произход, излезли от бедняшките квартали на света.

Същевременно професионалният футбол е машина за пари, оборотите на големите клубове са колкото брутния вътрешен продукт на средна по размер африканска държава.

От една страна, е колективна игра, в която екипният дух е от ключово значение, от друга – сигурно няма човек на планетата, който да не е чувал за Пеле, Марадона, Меси, Роналдо, Христо Стоичков. Футболната история пази спомени за успешни отбори, съставени от скромни екипни играчи и за провалени опити да се състави отбор само от звезди. 

Ако големите футболни клубове бяха държави, щяха да имат милионни населения. Ако сте фен на "Барса", любовта към отбора обединява вас и хора от Китай до Патагония. Същевременно футболните мачове разделят приятели и познати и дори са ставали повод за избухване на войни между държави.

Само тотално незапознати със спорта хора смятат, че футболът е хаотично тичане по терена на враждуващи отбори – за да се играе добре, футболът изисква ум и интелигентност, сила и елегантност, отборен дух и увереност в себе си, понякога допуска и голямо его, друг път – не.

"Футболът е проста игра, но е трудно да играеш просто" е казал Йохан Кройф, а вие чуйте спортният журналист Никола Ибришимов, който означава футбола като начин на живот.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тоня Димитрова

Доналд Тръмп – продавачът на послания

Доналд Тръмп отново ще управлява Съединените щати. Той ще се върне в Белия дом след 4- годишно отсъствие. Какво ще се случи по време на новия му мандат? Разговор в "Мрежата" с журналистката Тоня Димитрова от БНТ Кое доведе Тръмп до нов мандат "Американците имат два основни проблема, поне това показват изборните резултати. Първият..

публикувано на 09.11.24 в 09:30
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53