Председателят на Съюза на българските художници Любен Генов отправи открито писмо до министъра на културата Боил Банов, в което настоява галериите да не бъдат затваряни по време на карантината и текущата им дейност да не бъде ограничавана.
Председателят на СБХ акцентира, че изложбените площи, които и досега са функционирали, спазвайки всички наложени противоепидемични мерки за ограничаване разпространението на пандемията, са по-безопасни от театрите, на които бе позволено да работят. – "В галериите се събират значително по-малко хора за по-кратко време".
Любен Генов призовава за преразглеждане на заповедта, в която той намира някои от новите мерки за „несправедливи или противоречиви“. Той аргументирано изисква от името на гилдията допуснатото по отношение на театрите да бъде валидно и за галериите. „За нас, художниците, за екипите на галериите и за нашата публика е очевидно, че при посещението на изложби, в които зрителите влизат поединично и на по-големи интервали от време, престоят в художествените експозиции по принцип е доста по-кратък, отколкото на публиката в театралния салон, не е свързан с по-големи рискове от заразяване с Covid-19“, подчертава председателят на СБХ.
Любен Генов смята, че би било достатъчно преустановяването само на откриванията и други галерийни събития, предполагащи струпване на много хора на едно място.
В звуковите файлове можете да чуете интервюто на Юлия Петрова с Любен Генов, както и позицията на галеристи от страната – Виктория Митева от варненската галерия "Папийон" и Гергана Борисова от софийската галерия "Арте".
До началото на предаването "Артефир" няма реакция от Министерството на културата.
3000 художници и критици са членовете на Съюза на българските художници (СБХ). "Всички сме разтревожени, нормално е. Ние освен творческа организация, също сме и галерия с изложбени площи с огромни мащаби и в същото време сме и частна галерия,..
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg