Eдно луксозно издание e посветено на вековния юбилей на Русенската опера. То е съвместна продукция с Община Русе и Съюза на българските музикални и танцови дейци. Историческият разказ проследява историята на оперните постановки, балетните спектакли и симфоничните концерти. Обзорът започва от първата постановка на Русенската оперна дружба през 1919 г. и свършва с юбилейния спектакъл на операта „Травиата“ на Верди, който беше ноември 2019 г.
В изданието могат да се видят афиши, много снимки, както и поредно изброяване на премиерни заглавия – както за Русе, така и за България. Проследяват се международните турнета на театъра и на Русенската филхармония, както и наградите, които колективите са получили през годините.
Художествената част започва от сезон 1918-1919 с операта „Камен и Цена“ на Иван Иванов и Венцеслав Кауцки. Първият спектакъл на Русенската опера е на 27 ноември 1949 г. „Травиата“ на Джузепе Верди. Това е и първият сезон на одържавена и трансформирана в Народна опера-Русе оперна дружба.
С историята на Русенската опера са свързани много премиери за България на световни заглавия като „Момичето от златния запад“ на Пучини, „Катерина Измайлова“ и „Нос“ на Шостакович, „Стабат Матер“ и „Миса ди Глория“, „Вилхелм Тел“ на Росини, „Уестсайдска история“ на Бърнстейн, „Капулети и Монтеки“ на Белини и други, както и много симфонични и балетни творби.
Важна част от историята на Русенската опера е осъществяването на нейна сцена на много творби на български композитори. Някои от тях са: „Цар Калоян“ на Владигеров, „Мария Десислава“ на Хаджиев, „Еленово царство“ на Илиев, „Хан Аспарух“ на Райчев, „О, моя мечта“ на Пиронков и др.
Юбилейният албум няма да се продава, а ще бъде предоставен на различни библиотеки в страната, както и на музикалните училища.
Вече има и електронен вариант на изданието, което се открива на сайта на Русенската опера.
Фестивалът "На кино, на село" е инициатива на Петра Тонева и Евгения Танева, чиято цел е изграждане на мрежа в най-малките населени места с редовен достъп до съвременно кино. "За мен беше важно да направя нещо в България, което считам за любимо и вдъхновяващо" – казва Петра Тонева, която се занимава с научна работа в Исландия. Тя създава фондация..
Зала "Сава Доброплодни" на шуменското НЧ "Добри Войников – 1856" ще посрещне авторката Марта Радева и "Човекът от последния вагон" – нейната дебютна книга с разкази днес от 17:30 ч. Радева дълги години се изявява в различни журналистически жанрове, като междувременно печели национални литературни конкурси със своите разкази. Дебютният сборник..
Издадоха нова енциклопедия, подготвена от научно-редакционния екип на Научноинформационен център "Българска енциклопедия" – БАН, под главната редакция на акад. Илза Пъжева и с помощта на автори и консултанти – водещи учени и специалисти в различни научни области. В близо 700 страници "Светът. Кратка енциклопедия" представя в синтезиран вид..
Елисавета Шапкарева е автор на няколко книги с лирика и хайку. Днес в Македонския дом на ул. "Пиротска" №5 в София ще бъде представена най-новата от тях – "Никога вече". Тя се състои от хайбуни – жанр, близък до хайкуто . В "Нашият ден" Елисавета споделя, че харесва неизказаността – чуйте краткия анонс в звуковия файл:
SPAM studios открива "Сцена СПАМ", която ще се помещава в емблематичната Зала "Академик" на Националния студентски дом на пл. "Народно събрание“ №10. Пространството ще бъде дом на иновативни театрални и културни събития, творчески срещи и инициативи за млади артисти, студенти и културни деятели. Новото пространство за култура и творчество ще вдъхновява..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Петър губи сестра си в инцидент и бива изгонен от дома си. Сестрата на Павел е болна от рак и се бори за живота си. Историите на двамата герои се..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg