Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илюстрацията като място за преживяване

Снимка: Лична ФБ страница

„През годините хартията се открои като мой предпочитан материал за работа, не може да се каже, че съзнателно съм я избрала, но ми  е страшно интересна все още – казва илюстраторката Капка Кънева. – Когато подредя цялата композиция, започва играта с осветлението, за разлика от скулпторите, които създават едно произведение, което се гледа от всички страни, аз съм принудена да избера един ракурс за поглеждане на един кадър.“

За себе си Капка Кънева казва, че е художник на книги, илюстрациите ѝ са особено разпознаваеми, те са изработени от хартия, след което заснети с фотоапарат в определен ракурс.

Тази година тя получи номинация за наградата „Астрид Линдгрен“ за илюстрациите си на детски книги.

Завършила е „Книга и печатна графика“ в Националната художествена академия. През 2006 г. печели конкурс за престой и работа в „Cite Internationale des Arts“ в Париж, а през 2008 г. защитава докторската си дисертация, посветена на нетрадиционните издания за деца.

Според нея в детската илюстрация се преследва конкретиката, но е важно и да се оставя пространство на детето, за да фантазира историята, трябва някъде да се отстъпи, за да не се натрапи прекалено много собствената ти представа за случките и героите. Илюстрациите са визуален спектакъл за зрителя – читател, те са способни да разказват текста като паралелна история. „Дори книгите, които не харесвам, приемам като много голямо визуално предизвикателство за илюстрация, защото се случва борба“ – казва тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00
Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..

публикувано на 08.11.24 в 13:23

Проф. Георги Янков отбелязва 60-годишен юбилей с "Нео Ренесанс"

Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..

публикувано на 08.11.24 в 13:10