Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура

Кой има нужда от Ботевите послания днес

Културното наследство на Христо Ботев 173 години след рождението му и кой има нужда от посланията му днес?

Директорът на Националния музей „Христо Ботев“ в Калофер Ася Николова разказва повече за Ботев:

"На 6 януари 2021 година се честваха 173 години от рождението на един от най-великите синове на България – нейния гениален поет Христо Ботев. За съжаление фокусът към личността на Ботев от доста време се измества от други събития. Но без личности като Ботев и Левски, Каравелов и Раковски днес нямаше да можем свободно да празнуваме своите празници, да говорим на красивия си български език. Да си спомним на този ден, че Ботев е дал на България не само най-красивите си стихове и публицистика, а е отдал и живота си, за да я види свободна.

В днешно време трябва да правим разлика между това за какво е тръгнал Ботев с четата си и за какво ние днес искаме да воюваме. С това да бъдеш свободен идва голямата отговорност. Защото свободата, както я е разбирал Ботев, е преди всичко отговорност. Отговорност към това какво правиш, защо го правиш и какво ще оставиш след себе си.

Лошо е, когато превърнем националните си светини в клишета. Зад великите личности стоят обикновени хора, които са осъзнали своята роля в историческото развитие на народа си и са работили за това."

Разговора на Мария Мира Христова с Ася Николова и репортажа на Димитър Владимиров можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вярата и неверието

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя се..

публикувано на 27.04.25 в 09:35

Реформистът папа Франциск - експертите коментират понтификата му

В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..

публикувано на 26.04.25 в 12:35

Черковица – някъде там на брега на Дунав

Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..

публикувано на 26.04.25 в 10:05
Лъчезар Лисицов и Кристияна Стефанова

"Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците – или за отклонените премълчани проблеми

Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..

публикувано на 26.04.25 в 08:45
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30