Все по-трудно става да се привлече и задържи вниманието на хората върху важността на културното наследство и на това какво черпим от личности като Яворов. Пейо Яворов – само споменаването на това име внася различна енергия... Рубриката "Terra Култура" разказва за културното наследство на Пейо К. Яворов. Иво Милтенов, изследовател и дългогодишен уредник на къщата-музей „Пейо К. Яворов“ в София, коментира в "Нашият ден":
"Ние имаме богатство от големи личности – поети, писатели, революционери, хора на духа и мисълта. Има национално и личностно отдалечаване от нашата идентичност. Ние загубваме интерес към историята и към корените си. Затова и мисията на радиото, на средствата за масова информация е да се стремят да поднасят не само темите, но и да насочват ума на хората към тези корени, към тази идентичност.
Яворов е един изключителен представител на България, който носи България в сърцето си – това е една дълбока негова вътрешна същност, това е превърнато в мисия на живота му.
Той е от хората, които създават българския национален идеал. Хора с висок дух, висок ум, който води до големи щения и въжделение за високото, небесното, философията и Бога."
Иво Милтенов отправя покана за посещение на къщата-музей "Пейо Яворов". "Това е единствен негов семеен дом. Къщата е жива, домът на поета е жив и отворен. От есента на 2019 г. Общината откупи къщата и сега пред нея има едно солидно бъдеще и дълголетните опасения за дома на Яворов ги отвя добрият вятър... Вътре е пълно с драматични експонати. Яворов не е архивиран от времето – той е актуален и посещаван от млади хора."
Чуйте повече в звуковия файл.
Ето какво разказва Явора Стоилова – родственица на поета, в "Нашият ден".
"Времето е важно. Защото постепенно човек отсява голямото от незначителното в живота. Аз пазя културната памет на два велики рода – рода на художника класик Васил Стоилов и рода на великия Яворов, на когото моята майка е племенница. Това е и бреме, и щастие да се докоснеш до вечността.
Ситуацията е такава, че всичко в България е омърсено. Затова трябва да запазваме чисти поне поетите си. Ако нещо е чисто, това е изкуството."
Явора Стоилова е категорична: "Трябва да развенчаем мита, че Яворов е убиец на Лора." – и разказва повече за трите разпъвания на Яворов.
Чуйте повече в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg