Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории в ефира

Александър Христов: Радиото е интимна медия

Обществените медии имат голямо бъдеще, те могат да бъдат независими, което им дава огромния лукс на свободата

Александър Христов
Снимка: личен архив

През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" прави среща с лица и гласове от програмата.

Истории в ефира: Един пишещ човек в едно радио – среща с Александър Христов, драматург от редакция „Радиотеатър“.

Писането  

"Всеки пишещ човек пише за някого извън себе си. Писането винаги е един вид диалог. Писането е актът от теб към идеята за друг."

Медиите 

"До голяма степен медиите в сегашния им вид са много близки до маркетинга – те продават продукт. Цедката е толкова широка, за да привлича повече хора, че накрая имам чувството, че сме изпаднали в новговор на Оруел – един език, който за мен е изкуствен, далечен, той е само с кодови думи, по-скоро символи, които да те закачат да влезеш, да кликнеш... и интимността изчезва. Кратката форма доминира изцяло – иконично е. А радиото е интимна медия. Винаги директното, интимното, искреното говорене – да говориш, както мислиш – е по-добрият вариант. Дори и с риск това да не се възприема.

Мисията на радиото 

Обществените медии са длъжни да дават алтернатива на нещата, които се случват, и да гледат от по-различна и по-задълбочена гледна точка. Обществените медии имат задължението да запазят идеята за авторитет. Когато има някакъв обществен дебат, проблем, да имаме възможност да чуем хората, които наистина разбират и ние припознаваме като авторитети. 

Защото демократизацията на информацията ни оставя с едно грешно впечатление, че ние разбираме от всичко, а това далеч не е вярно. Наше право е да подходим емоционално и да решим каква е нашата позиция, но това не означава, че тази позиция е информирана. И тук идва мисията на радиото."

Радиото след 50 години

"Моето лично усещане е, че, първо, ще се върви – и в радио, и в телевизия – към нелинейно потребление на медиите. Те ще се правят линейно, но ще се потребяват нелинейно. Т.е. слушателят сам ще решава кога да потребява даден продукт, независимо кога е минал в ефир. Второ, казвам го с чисто сърце и не защото работя в такава медия, смятам, че обществените медии ще имат все по-голямо бъдеще, защото те имат способността да бъдат независими – не са пряко зависими от икономически инструменти, което им дава огромния лукс на свободата." 

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ненчо Илчев, Станислав Тодоров-Роги, Михаил Вешим и Емил Янев (отляво на дясно)

Светлините и сенките на Сенко

В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..

публикувано на 18.05.25 в 09:05

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00
Wiyaala и The Yaga Yagas

За първи път отбелязваме Деня на Африка с цяла седмица събития

На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..

публикувано на 16.05.25 в 16:27